Smyrna kent sur duvarı önü bezemesiz gömü kapları
Undecorated burial vessels in front of the Smyrna city wall
- Tez No: 162220
- Danışmanlar: PROF.DR. MERAL AKURGAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Smyrna Kent Suru Önü Nekropolü'nde ele geçen amphora ve pithoslar tezin içeriğini oluşturur. Mezar olarak kullanılan 15 adet amphora ve 31 adet pithos, bulunduğu tabakaya, ölü hediyesine yada çeşitli merkezlerden ele geçen benzer örneklere göre tarihlendirildi. Amphora ve pithos mezarların in-situ du rumlarına göre Smyrna Ölü Gömme Adetleri hakkında açıklamalar ve yorum lar yapıldı. Çıkan sonuçlar aynı dönem, benzer özeliklere sahip nekropoller ile karşılaştırıldı. Amphoralar 5 başlık altında incelenmiş ve tüm amphoraların M.Ö. 7. yüzyılın sonu-M.Ö. 6. yüzyılın başı- ile M.Ö 6. yüzyılın ortası içerisinde tarihlendiği görülmüştür. Klazomenai Amphora örnekleri M.Ö. 6. yüzyılın ilk yarısı na aittir. M.Ö. 6. yüzyıl basma ve ortalarına ait birer adet Khios Amphorası ele geçmiştir. Miletos Üretimi Amphoralar M.Ö 7. yüzyılın sonu ile M.Ö. 6. yüzyılın başına tarihlenirler. Mezar olarak kullanılmış sadece bir adet Lesbos Amphora sı Sur Önü Nekropolü'nden ele geçmiş ve Miletos Amphoraları ile aynı döneme tarihlendirilmiştir. Son olarak Üretim Merkezi Belli Olmayan Amphoralar M.Ö. 7. yüzyılın sonu ile M.Ö. 6. yüzyılın ilk yarısı içerisine tarihlendirilirler. Pithoslar 8 başlık altında toplanmışlardır. Bunlar Buluntu Alanı I, Bu luntu Alanı II, Tek Parça Pithoslar, Ağız Kenarı Yay Şeklinde Olan Pithoslar, Uzun Boyunlu Pithoslar, Yüksek Gövdeli Pithoslar, Ağız Kenarı Kademelendi- rilmiş Olan Pithoslar ve Boyunlu Pithoslar' dır. Pithos mezarlarında amphora mezarlar gibi M.Ö. 7. yüzyılın sonu-M.Ö. 6. yüzyılın başı- ile M.Ö. 6. yüzyılın ortasına tarihlendikleri görülmüştür. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The amphoras and the pithoi that were found in Front of the Smyrna City Wall, constitute the content of the thesis. 15 Amphora and 31 pithos graves were dated by the dead gift, layer or the similar foundling of various centers. According to in-situ of the amphoras and the pithoi, the explanations and in terpretations that about the Smyrna Burial Customs were done. The results were compared with the same period, resembling necropolis. The amphoras were investigated to five groups, and understood that all amphoras date among the end of the 7th Century B.C., the beginning of the 6th Century B.C, and in the middle of the 6th Century B.C. The Klazomenai Am phoras are belong to the first half of the 6th century B.C. There are Khios Am phoras belonging to the beginning and the middle of the 6th Century B.C. The Miletos Amphoras were dated to the end of the 7th Century B.C., and the begin ning of the 6th Century B.C. The Lesbos Amphora was found just one specimen in Front of the Smyrna City Wall, and dated to the same period with the Mile tos Amphoras together. As a last, The Unknown Amphoras were dated among the end of the 7th cenury B.C., and the middle of the 6th century B.C. The pithoi were classified under 8 titles; these are Foundling Area I, Fo undling Area II, One Piece Pithos, Arc Frame Pithos, Long Necked Pithos, High Body Pithos, Step Frame Pithos, and Necked Pithos. The Pithos graves are dated among the end of the 7th Century B.C, the beginning of the 6th Century B.C, and in the middle of the 6th Century B.C. like the amphora graves. Vll