Eski Smyrna tahkimatlarında kerpiç kullanımı
The use of mudbrick on Old Smyrna fortifications
- Tez No: 966660
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN CEVİZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışma, Eski Smyrna'nın Demir Çağı tahkimatlarında kerpiç kullanımını, geleneksel malzeme analizinin ötesine geçerek, bir sosyo-teknik sistem olarak ele almayı amaçlamaktadır. Araştırmanın temel hedefi, MÖ 9. yüzyıl ortalarından MÖ 7. yüzyıl sonuna dek uzanan yaklaşık iki asırlık süreçte inşa edilen üç ana sur evresinin teknolojik, morfolojik ve ölçeksel gelişimini incelemek; bu gelişimin arkasındaki üretim süreçlerini, iş gücü organizasyonunu ve kentin kültürel kimliğini aydınlatmaktır. Bu doğrultuda, R.V. Nicholls'ın öncü çalışmalarından günümüz modern kazılarına kadar uzanan arkeolojik veriler diyakronik bir perspektifle sentezlenmiş; her evreye ait kerpiç bloklar ve harç yapıları analiz edilmiş; anıtsal projelerin gerektirdiği malzeme ve insan kaynağı teorik modellerle hesaplanmış ve son olarak Eski Smyrna, çevre Tunç ve Demir Çağı yerleşkeleriyle karşılaştırmalı bir analize tabi tutulmuştur. Araştırma sonucunda, Eski Smyrna tahkimatlarının, birbirinden kopuk ve statik inşa evrelerinden ziyade, kentin tarihsel dinamiklerine paralel olarak sürekli evrilen organik bir mimari organizma olduğu tespit edilmiştir. 1. Evre'nin nispeten kaba tekniğinden, 2. Evre'nin heterojen malzemeyi ustalıkla yöneten yetkinliğine ve 3. Evre'nin anıtsal ölçeğine uzanan bu süreç, doğrusal bir teknolojik gelişime işaret etmektedir. Özellikle 3. Evre için hesaplanan yaklaşık 3,5 milyonluk kerpiç blok ihtiyacı, bu projeyi hayata geçirebilen gelişmiş bir polis yapısının, karmaşık bir kaynak yönetimi ve iş gücü organizasyonunun varlığını kanıtlamaktadır. Karşılaştırmalı analizler, Eski Smyrna'nın savunma mimarisinin ne saf bir Ege ne de Anadolu geleneği olduğunu; aksine, kökleri Troia gibi merkezlere uzanan köklü bir Batı Anadolu geleneğini, dönemin koşulları içinde yeniden yorumlayan“melez”bir karaktere sahip olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak bu tez, kerpicin sadece bir yapı malzemesi olmadığını; aynı zamanda onu üreten toplumun anıtsal iradesinin, idari kapasitesinin ve kültürel kimliğinin de bir yansıması olduğunu ortaya koymaktadır. Eski Smyrna'nın kerpiç duvarları, bu yönüyle, Demir Çağı'nda bir kent devletinin doğuşunun ve gücünü topraktan alan anıtsal ifadesinin en somut arkeolojik kanıtı olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the use of mudbrick in the Iron Age fortifications of Old Smyrna, moving beyond a traditional material analysis to consider it as a sociotechnical system. The primary objective of the research is to examine the technological, morphological, and scalar development of the three main fortification phases constructed over a period of approximately two centuries, from the mid-9th to the late 7th centuries BC, and to elucidate the production processes, labor organization, and the city's cultural identity behind this development. To this end, archaeological data spanning from the pioneering studies of R.V. Nicholls to modern excavations have been synthesized from a diachronic perspective; the mudbrick blocks and mortar structures of each phase have been analyzed; the material and human resources required for these monumental projects have been calculated through theoretical models; and finally, Old Smyrna has been subjected to a comparative analysis with surrounding Bronze and Iron Age settlements. The research concludes that the fortifications of Old Smyrna were not composed of disconnected and static construction phases but rather constituted an organic architectural organism that continuously evolved in parallel with the city's historical dynamics. This process, extending from the relatively crude technique of Phase 1 to the competence of Phase 2 in expertly managing heterogeneous materials, and to the monumental scale of Phase 3, indicates linear technological development. In particular, the estimated requirement of approximately 3.5 million mudbricks for Phase 3 proves the existence of an advanced polis structure capable of realizing such a project, with complex resource management and labor organization. Comparative analyses have shown that the defensive architecture of Old Smyrna was neither purely an Aegean nor an Anatolian tradition; on the contrary, it possessed a“hybrid”character that reinterpreted a deep-rooted Western Anatolian tradition with origins in centers like Troy within the context of its time. In conclusion, this thesis reveals that mudbrick is not merely a building material, but also a reflection of the monumental will, administrative capacity, and cultural identity of the society that produced it. In this respect, the mudbrick walls of Old Smyrna are evaluated as the most concrete archaeological evidence for the emergence of a city-state in the Iron Age and its monumental expression, which drew its strength from the earth.