Ceza Muhakemesi Hukukunda çapraz sorgu
Cross-examination in Criminal Procedure Law
  1. Tez No: 162254
  2. Yazar: BURCU DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DURMUŞ TEZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 394
Özet
ÖZET 2001 Yılında Anayasa değişiklikleri ile başlayan“Avrupa Birliği Uyum Süreci”çerçevesinde Türk Hukuk sistemi büyük bir değişim sürecine girmiştir. Anayasa değişikliklerini takiben, Türk Ceza Kanunu ve Ceza Muhakemesi Kanunu da tamamen yenilenmiştir. Reform niteliğinde olan bu değişiklikler, Türk Hukukuna bazı yeni hukuk kurumlarını kazandırmıştır. 5271 sayılı yeni Ceza Muhakemesi Kanunu m. 201'de“Doğrudan soru yöneltme”başlığı altında Cumhuriyet savcısı, vekil ve müdafie duruşma sırasında tanık, sanık, bilirkişi ve duruşmaya katılan diğer kişilere karşı doğrudan soru sorma imkanı düzenlenmiştir. Benzer bir düzenleme aslında eski CMUK m.232'de de bulunmaktaydı. Ancak eski düzenleme, koşullarının ağırlığı nedeniyle uygulamada işlerlik kazanamamıştır. Bu sebeple kanunkoyucu yeni kanunda bu engelleri ortadan kaldırmış, Angiosakson ülkelerinde basan ile uygulanan çapraz sorgu işlemine benzer nitelikte düzenlemeler yapmıştır. Çapraz sorgu, maddi gerçeğin araştırılmasında bireyleri ön plana çıkaran liberal bir anlayışın yansıması olan itham sisteminin içerisinde gelişmiş bir sorgulama tekniği ve delil elde etme aracıdır. Niteliği gereği teorik olmaktan çok uygulamaya dönük bir konudur. Çapraz sorgu kavram olarak, geniş ve dar anlamda farklı hususları ifade eder. Bir bütün olarak geniş anlamda, tanıkların ve bilirkişilerin, iddia (savcı) ve savunma makamı (avukat) tarafından, hakim aracılığı olmaksızın; ancak, hakimin denetiminde ve önünde, doğrudan sorgulanması sistemini ifade ederken, dar anlamda, karşı tarafın diğer tarafın tanığına yönelik kontra soru sormasını; diğer bir ifade ile, karşı tarafın tanığını hakim önünde ve denetiminde sorgulaması işlemini ifade etmektedir. Bu çalışmada, mukayeseli hukukta uygulanan çapraz sorgu sistemi, çapraz sorgunun ceza muhakemesi ilkeleri ve temel hak ve özgürlükler ile olan bağlantısı ve Türk Hukukunda yer alan yeni düzenlemeler değerlendirilmiştir.Çalışmanın ana amacı CMK m.201'de yer alan doğrudan soru yöneltme işlemi hakkında uygulayıcılara yol gösterici öneri ve değerlendirmelerde bulunmaktır. Bu amaçla mukayeseli hukuktaki düzenlemeler ve uygulamalar dikkate alınarak, doğrudan soru yöneltme uygulamasına ilişkin yeni yönetmelik veya yönergeler oluşturulması bakımından kaynak teşkil edecek çözümler üretilmeye çalışılmıştır. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Turkish law system has been gone into a great alteration process throughout the 'European Union harmony process' which started by the Constitution amendments in 2001. Following the constitution amendments, Turkish Criminal Code and Turkish Criminal Procedure Code have been renewed completely. These amendments which are considered as a reform caused Turkish law to gain new law instruments. Under the title of 'direct questioning', article 201 of 5271 numbered Turkish new Criminal Procedure Code (CPC) has prescribed the possibility of direct questioning of the accused, witnesses, experts and the ones who participates in the trial by the prosecutor, attorney and the defense counsel. However, a similar arrangement had been found in article 232 of the former Criminal Procedure Code. But unfortunately the former arrangement couldn't have been performed in practice because of requiring hard conditions. So on, the legislator has been abolished the obstacles and made new arrangements similar to 'cross-examination' which applied successfully in Anglo-Sakson countries. Cross-examination is a criminal procedure instrument for searching evidence, developed in accusation system that brings forward individuals as a reflection of liberal concept. It is closer to practice than theory because of its own characteristic. Cross-examination as a concept, considers different subjects according to the wide and narrow visions. Respect to the wide vision, cross-examination is a system which covers all the direct questioning progress towards witnesses, accused and experts carried out by prosecution and defense counsel under the supervision of the judge. Thereby, according to the narrow vision, cross- examination is the interrogation of a witness by a lawyer other than the lawyer who called the witness to testify, under the supervision of the judge. vnIn this study, cross-examination system of the comparative law, the relationship between the cross-examination and the criminal procedure law principals and the fundamental rights and freedoms; and lastly the new arrangements in Turkish law have been discussed. The fundamental aim of the study is submitting evaluations and enlightening proposals about the 'direct questioning', prescribed in article 201 CPC. Within the concept, we tried to create a reference source by taking into consideration of comparative law and practice. vm