İktisadi ve idari bilimler fakültesi öğretiminde girişimci insan kaynağının geliştirilmesi
Developing the entrepreneurial human resource in education of economics and administrative sciences
  1. Tez No: 162264
  2. Yazar: TÜLAY ULUSOY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA YAŞAR TINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
ÖZET Girişimcilik, girişimcin risk alma, fırsatları kovalama, hayata geçirme ve yenilik yapma süreçlerinin tümüne verilen addır. Girişimcilik ülkelerin ekonomik yönden gelişmeleri için önemlidir. Özellikle işsizliğin azaltılması ve yeni ekonomiye uyum, girişimciliğin geliştirilmesi ile sağlanabilmektedir. Bir ülkede ekonomik büyümenin sağlanabilmesi için ekonomik yapının girişimci ve yenilikçi olması gerekir. Girişimciliğin gelişimi, yeni işlerin yaratılması ve ekonomik gelişme için anahtar faktördür. Girişimciliğin gelişiminde pek çok faktör etkilidir. Girişimcilik ruhu genetik olarak varolabileceği gibi aile, çevre, gelir, eğitim vs. gibi çeşitli unsurların da girişimcilik ruhunun gelişmesinde çok önemli etkenler olduğu kabul edilmektedir. Ancak bu faktörlerin arasında en fazla öneme sahip olan eğitimdir. Bu nedenle girişimcilik eğitiminin önemi gittikçe artmaktadır. Özellikle üniversite öğretiminde girişimciliğin ele alınması, öğrencileri girişimci olmaya yönlendirebilecektir. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretimi girişimcilikle ilgili pek çok konuyu kapsamaktadır. Bu nedenle İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencileri girişimci olabilmek için önemli birer avantaja sahiptirler. Bu çalışmanın temel amacı, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencilerinin girişimcilik özellikleri ile girişimcilik bilgi ve becerilerini belirlemektir. Bu çalışmada İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencilerinin seçilmesinin nedeni, bu alanda öğrenim görmüş kişilerin potansiyel birer girişimci olarak görülmesidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Entrepreneurship is the name of the process of entrepreneur's taking risk, pursuing an opportunity, realizing in life and making an innovation. Entrepreneurship is important to develop of the economy for all countries. According with the new economy and reducing the unemployment is obtained with to be developed the entrepreneurship. It is required that the economic structure is to be entrepreneurial and innovator to growth of the economy. Promoting entrepreneurial spirit is a key factor to creating jobs and improving competitiveness and economic growth. Most factor effect to develop of the entrepreneurship. Entrepreneurship spirit may be present genetically or may be developed by time due to the factors such as family, environment, income and education. However, education is the main factor among these factors. At this reason, the importance of entrepreneurship education gradually increases. Especially dealing with the entrepreneurship in university education is able to direct towards to entrepreneurship to the university students. Faculty of Economics and Administrative Sciences contains many subjects related to entrepreneurship. At this reason, these students have an advantage to be an entrepreneur. The main purpose of this study is to be able to determine the enterprising characteristics and capabilities of the students. These student are seen potential entrepreneurs why the reason of chosen these students. vi