Türkmenistan'da faaliyet gösteren Türk kökenli firmaların insan kaynakları temini ve seçimine yönelik bir değerlendirme
An evaluation directed towards human resources assurance and elemination of firms being Turkish source and getting activity in Turkmenistan
  1. Tez No: 162265
  2. Yazar: MIRAT CUMADURDIYEV
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ETHEM DUYGULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET işletmeler mal ve hizmet üretmek için oluşturulmuş örgütlerdir. İşletmelerin bu üretim amaçlarına ulaşabilmeleri için yararlandıkları kaynakları“insan kaynakları”ve“diğer kaynaklar”olarak ikiye ayırmak mümkündür. Bu iki kaynağı uyum içerisinde yönetebilme becerileri ölçüsünde işletmeler başarılı sayılmaktadır. Ne var ki“diğer kaynaklar”dediğimiz varlıklar da insan ile değer kazanmakta ve her ikisini uyum içerisinde yönetecek olan da yine insandır. Dolayısıyla insan kaynaklan her şeyden önemli olarak ön plana çıkmaktadır. Yani, işletmenin başarısı insan kaynakları yönetiminin başarısına bağlıdır. İnsan kaynakları yönetiminin başardı olabilmesi için uygun insanın seçilip uygun yere yerleştirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada Türkmenistan'da faaliyet gösteren Türk kökenli işletmelerin insan kaynakları seçim süreci araştırılmıştır. Araştırmada survey yöntemi ile anket formu kullanılmıştır. Araştırma kapsamında, Türkmenistan bağımsızlığını kazandıktan sonra bu ülkeye yatırım yapan Türk işletmelerinin yirmi dört tanesine ulaşılmış ve soru formları aracılığı île veri toplanıştır. Araştırma sonucunda, söz konusu işletmelerin büyük çoğunluğunun inşaat ve tekstil sektöründe olduğu, işletmelerde çalışan insan kaynaklarının yaş ortalamalarının düşük ve eğitim seviyelerinin yüksek oldukları bulunmuştur. İşletmeler en çok teknik (mühendisler) ve uzman (insan kaynaklan, finansman, pazarlama konulannda) eleman bulmada zorlanmaktadırlar. İnsan kaynaklan tedarikinde işletme çalışanlannın tavsiyelerine önem verilmekte ve seçme yöntemi olarak en çok görüşme yöntemi kullanılmaktadır. Türkiye'den personel temin edilmesinin en önemli faktörü Türkmenistan'da nitelikli elemanın bulunmaması gösterilirken, Türkmenistan'dan personel temininde en VIönemli faktörün iş gücü maliyetinin düşük olması gösterilmektedir. Ayrıca uygulama sonucu, işletme yöneticilerinin, çalışanların itaatkar olmalarına çok önem verdikleri de anlaşılmıştır. vn
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Businesses are organizations which were set to produce goods and services. Businesses utilize some resources in order to reach their objectives. It is posible that the resources are seperated as“human resources”and“other resources”. The more businesses are successful, the more they manage these two sources with adaptation. But some existence called“other resources”gain in value with human and the both of them (human res., other res.) are managed from human again.So the human resources take part in plan as it is more important than everything.That's success of business are related to success of human resources managmentJn order to be successful for human resources managment suitable person must be chosen and put in suitable place. In this working, selection process of some business being Turkish source and getting activity in Turkmenistan was searched. In research, survey method and poll forum were used.In working scope, after Turkmenistan win independence twentyfour Turkish business investing this country were reached and datum were collected with question forums. The result of research, it is found that majority of the businesses are in building and textile sector, age average of human resources working in them is low and education levels of the human resources are high. Businesses usually are constrained when they find technique (engineer) and expert (in human resources, financing, marketing subjects) member. When human resources are procured, recommendations of business members are attached importance and generally conversation method is used as elemination method. Although foremost factor of assuring personnel from Turkey is shownn not be found member of high quality in Turkmenistan, foremost factor of assuring personnel vmfrom Turkmenistan is shown cost being low. In addition, in consequence of application, it was understood, business administrators attach importance workers must be persons obeying. IX