Finansal planlama ve bütçeleme süreçleri
Financial planning and budgeting procedures
  1. Tez No: 162270
  2. Yazar: İBRAHİM FERİDUN ÖNDER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLGÜN KUTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Finansal Planlama, bir işletmenin belirlenen bir dönemde, gelirlerinin ve giderlerinin bir sistematik içerisinde, tahmin edilme sürecidir. İşletmenin nerelerden kaynak bulacağı ve bulduğu kaynakları ne şekilde değerlendireceğini önceden tahmin etmeye teşvik etmesi nedeniyle planlama, finansal yönetimin en önemli parçasıdır. Günümüzde, profesyonel yönetilen işletmelerin neredeyse hepsi, finansal planlamayı işletme politikalarının vazgeçilmez aracı haline getirmişlerdir. İşletmenin uzun dönemdeki temel amacı, pazar değerini maksimum kılmaktır. Finansal yöneticiler bu amaca uygun planlar yapar ve sonradan söz konusu planları işletmenin gerçek durumuyla karşılaştırırlar. Planlar yapılırken işletmenin temel verilerinden başka, işletme faaliyetlerini etkileyen ekonomik durum, işkolundaki rekabet yapısı, finansal kurumların kredi kaynakları, vergi uygulamaları, bireysel ve kurumsal yatırımcıların davranışları, müşteri talebindeki değişmeler ve satıcıların durumu gibi temel faktörlerden yararlanılarak, işletmenin rakiplere oranla güçlü ve zayıf yönleri belirlenir. Çalışmamızda finansal planlamayı oluşturan öğeleri detaylı bir şekilde açıklayıp, işletmeler için vazgeçilmez olmasının nedenini Özümsemeye çalışacağız.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Financial planning is an estimation incomes and expenses of a company, within a determined period of time. Planning is one of the most important process of financial management, for it encourages to estimate how to find out, and how to take advantage of the necessary sources. Nowadays, almost every professional company use financial planing as an essential tool of overcoming possible obstacles. Increasing share holder's equity is the main long term target of almost every company. Financial managers plan according to reach this goal and compare these plans with the real position of the company. While planning, other than the main data, the strong and weak sides of the company-compared to the competitors- are determined by benefiting from economical situation, industry wide competitive structure, institutional attitudes of the investors, customer demand variations, and dealers' position should also be considered. Hereby, we will be examining the characteristics of financial planing and budgeting. These studies will lead us to understand the importance of financial planing in today's business life. VI