Türk Ceza Hukukunda kötü muamele suçu
Abusive treatment in Turkish Penal Law
  1. Tez No: 162271
  2. Yazar: BİLGEN MAVİŞ SIR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. VELİ ÖZER ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET Bireylerin birbirleriyle ve toplumla olan ilişkilerinin düzenli ve sağlıklı olması onların iyi bir eğitim alması ve doğru yetiştirilmesi ile mümkündür. Sağlıklı ve dengeli bir ortamda yaşayan birey hem kendine hem de içinde yaşadığı topluma daha faydalı olabilecek ve bu şekilde toplum düzeninin sağlanması da o derece kolaylaşacaktır. Kişilerin sağlıklı ve şiddetten arındırılmış bir ortamda yetişmesinin toplum yanında, devlet için de önemi büyüktür. Bireylerin içinde yaşadığı ilk toplumsal birim olan aile de bu bakımdan hem yetiştirdiği bireyler hem de toplum ve devlet üzerinde önemli rollere sahiptir. Devamlılık esasına dayanan birlikte yaşama, bireyleri sosyal hayata hazırlama, dayanışma ve yardımlaşma duyguları aşılama ve bunları, sağladığı sevgi ortamında gerçekleştirme şeklinde sıralayabileceğimiz özellikler ailenin her dönem koruduğu değişmez özelliklerindendir. Bu sebeple aile hem ulusal hem de uluslararası alanda ayrıntılı bir çok düzenleme ile koruma altına alınmıştır. Türk hukukunda da ailenin korunmasına ilişkin birçok düzenlemeler bulunmaktadır. Bu düzenlemelerden bir tanesi de Türk Ceza Yasasında düzenlenen kötü muamele suçudur. Kötü muamele suçu 5237 sayılı TCY'de“Aile Düzenine Karşı Suçlar”başlığı altında bağımsız bir bölümde yer almıştır. 765 sayılı eski ceza yasasında bu suçun karşılığını oluşturan aile efradına fena muamele suçuna ise“Şahıslara Karşı Cürümler”başlığı altında yer verilmişti. Buna göre yeni kanunun, aileyi, onu oluşturan bireylerden soyutlayarak ayrı bir varlık olarak kabul ettiğini söylemek mümkündür. Kötü muamele suçu ile aynı konutta birlikte yaşayan bireylerin birbirlerine yönelik kötü muameleleri cezalandırılmaktadır. Bu suç ile aynı konutta yaşayan kişilerin birbirlerine yönelik merhamet ve sevgi duyguları ile bağdaşmayan hareketlerinin bir ceza hükmü ile engellenmesi amaçlanmaktadır. Bunun yanında aynı konutta bir arada yaşayan kişilerin çoğunlukla bir ailenin üyeleri olması sebebiyle son yıllarda gittikçe artan aile içi şiddetin de önüne geçilmeye çalışılmaktadır. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It is possible for the individuals to have a healthy and regular relationship between the members of the society and the individuals by education and good training. An individual whom have reared in a healthy and stabilized environment shall be more useful for himself and for the society he lives in; and this will construct the social order easily. It is also important for the state to create a healthy posterity isolated from violance. From this aspect, the family, the primary entity of the society, plays an important role on the individuals, on the society and on the state. During the history of the mankind; some features of the family are common. An ever lasting will for a life together; to make the individulas ready for the social life; to create a sense of solidarity. That's why, the family is protected with very detailed regulations by the national and international law. The protection of the family is also regulated by the Turkish law system. One of the regulations in the Turkish law system for preserving the family is a criminal law regulation called Abusive Treatment. The Offense of Abusive Treatment is settled under an autonomus title;“Crimes Against the Family Order”in the 5237th Code, The Turkish Criminal Code. In the former Criminal Code,“Abusive Treatment of the Members of the Family”was settled under the title“Crimes Against People”According to these, it is possible to say in the Criminal Code in force it is accepted that the family is an independent entity different from the individuals who constitute it. With the offense of the abusive treatment, the abusive reactions of the people living together in the same residence to each other is penalized. The purpose of this offense is to prevent the merciless and loveless actions of the people to each other by a penal provision. And also the domestic violence be blocked. VI