Budget function in enterprises and application samples
İşletmelerde bütçe fonksiyonu ve örnek uygulamalar
  1. Tez No: 323324
  2. Yazar: KADİR ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ BERK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasaları ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Globalleşen dünyada artan rekabet şirketleri kaynaklarını daha etkin bir şekilde kullanma yollarını aramaya yönlendirmiştir. Bu amaçla üretim teknolojileri, tedarik stratejileri, bilgisayar destekli üretim süreçleri kullanımı ağırlık kazanmıştır. Finans da bu değişikliklerden payını almıştır. Finansal planlama faaliyetleri ile şirketler faaliyetlerinin mali görünümlerine yönelik hedef ve öngörüleri izlerken, stratejik planlama metotlarını kullanarak hedefledikleri konuma gelebilmek için ortaya koymaları gereken aksiyonlara karar verirler. Finansal planlama süreçlerinde şirketler tarafından en sık kullanılan araçlardan birisi de bütçedir. Bütçeleme üst yönetim hedeflerine ulaşmak için gerekli aksiyonların planlanması için departmanların eşgüdüm içinde çalışacağı bir platform oluştururken, bir yandan da dış çevre analizlerinden elde edilen geri bildirimleri sürece dâhil ederek şirketin finansal durumunu öngörmede şirketlere önemli katkılar sağlar. Ayrıca bütçe, hedeflerine ulaşmak için fazla kaynak kullanımına eğilimli departmanları takip ve disipline etmek anlamında da yaygın kullanılan bir metottur. Bu tezde, direkt ve endirekt yöntemlere göre nakit akış tablosu hazırlamaya yönelik iki adet örnek senaryo bazında örnek bütçe süreçleri çevrimi yapılmış ve her iki yöntemin benzer ve farklı yönleri ortaya konulmuştur. Bununla beraber, etkin bir bütçe sürecine engel olan nedenler ve bunların aşılabilmesi için alınabilecek aksiyonlara da değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Increasing competition in globalized world drives enterprises to use their resources more effectively. For this reason production Technologies, supply strategies, computer aided manufacturing processes usage has been being increased. Finance has taken its share from this atmosphere as well. While enterprises monitor financial results of their predictions about future with financial planning, they have opportunity to decide on actions to accomplish targets with strategic planning. One of most widely used financial planning tools is budget. Budgets are platforms on which departments plan the actions to reach the targets defined by top management with coordination. However, with contribution of feedbacks of external environment analysis to the process, budgets give opportunity to predict financial position of enterprises. Besides, budgets have a wide usage to discipline and track the departments that are prone to excess usage of resources in order to reach the targets. In this thesis, two budget process cycles are prepared both for direct and indirect methods of cash flow preparation and similarities and differences are introduced. Besides, the challenges against effective budgeting processes and the actions can be taken to overcome these challenges are addressed.