Türkiye'de doğrudan pazarlama uygulamaları ve tüketici tarafından benimsenme durumu
The direct marketing applications in Turkey and its appropriateness condition by consumer
- Tez No: 162277
- Danışmanlar: PROF.DR. SEMRA AYTUĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
ABSTRACT The competitive environment that the businesses faced with in 21st century become more intensive and dynamic compared with past. Businesses are left no choice but to improve themselves and to deal with competition in the market in which a global market environment is formed, trading boundaries are bumped off, communication and information technologies are both changed and improved, modern production techniques are used and as a result of all profile of conscious customer with increased needs and expectations is formed. The competitive environment in the global market shows itself also in direct marketing area and it forces businesses which use this technique to apply effective marketing methods. Consumers facing with many innovation everyday in their life style and work life, can save less time to themselves. For this reason, time concept become more valuable gradually. Businesses watching improvements closely and utilizing consumers' limited time by considering this situation, can survive longer in the developing market. Businesses which apply direct marketing technique, make consumer satisfaction the primary important thing as the first stage toward the conscious, selector consumer who always considers that his/ her time is limited. Businesses providing consumer satisfaction by meeting their expectations and supplying a service of good quality in this sense, can survive longer, increase market share and profit and therefore their effectiveness in marketing area. Businesses should be structured firstly to introduce the products and services they produce to right target at the right time and then to convey them to the interested consumers. Businesses can provide effectiveness in marketing area only by this way. vuÖZET 21. yüzyılda işletmelerin karşı karşıya kaldığı rekabet ortamı geçmişe nazaran çok daha yoğun ve dinamik bir hal almıştır. Global pazar ortamının oluştuğu, ticari sınırların ortadan kalktığı, iletişim ve bilgi teknolojilerinin hem değiştiği, hem de geliştiği, modern üretim telaıMerinin kullanıldığı ve bütün bunların sonucunda da ihtiyaç ve beklentileri artan bilinçli müşteri profilinin oluştuğu pazarda işletmeler kendilerini geliştirmek ve rekabet ile başa çıkmak zorunda kalmışlardır. Global pazardaki bu rekabetçi ortam doğrudan pazarlama alanında da kendisini göstermekte ve bu tekniği kullanan işletmeleri etkin pazarlama yöntemlerini uygulamaya zorlamaktadır. Yaşam biçimlerinde ve iş hayatında her geçen gün birçok yenilikle karşılaşan tüketiciler kendilerine daha az zaman ayırabilmektedirler. Bu nedenle zaman kavramı giderek daha fazla değer kazanmaktadır. Bu durumu göz önünde bulundurarak gelişmeleri takip eden ve tüketicilerin kısıtlı zamanını iyi değerlendiren işletmeler gelişen pazarda daha uzun süre ayakta kalabilmektedirler. Doğrudan pazarlama tekniğini uygulayan işletmeler, bilinçli, seçici ve zamanlarının kısıtlı olduğu gerçeğini sürekli olarak göz önünde bulunduran tüketici karşısında ilk aşama olarak tüketici memnuniyetini ön plana çıkartmalıdırlar. Tüketici memnuniyetini, onların beklentilerini karşılayarak ve bu anlamda kaliteli bir hizmet sunarak sağlayan işletmeler varlıklarım daha uzun süre sürdürebilecek, pazar paylarım ve karlarını dolayısıyla da pazarlama alnındaki etkinliklerini arttırabileceklerdir. işletmeler ürettikleri mal ve hizmetlerini doğru zamanda doğru hedefe önce tanıtmak; daha sonra da ilgi duyan tüketiciye ulaştırmak için yapılanmak zorundadır, işletmeler pazarlama alanındaki etkinliklerini ancak bu şekilde sağlayabilirler.
Özet (Çeviri)
ÖZET 21. yüzyılda işletmelerin karşı karşıya kaldığı rekabet ortamı geçmişe nazaran çok daha yoğun ve dinamik bir hal almıştır. Global pazar ortamının oluştuğu, ticari sınırların ortadan kalktığı, iletişim ve bilgi teknolojilerinin hem değiştiği, hem de geliştiği, modern üretim telaıMerinin kullanıldığı ve bütün bunların sonucunda da ihtiyaç ve beklentileri artan bilinçli müşteri profilinin oluştuğu pazarda işletmeler kendilerini geliştirmek ve rekabet ile başa çıkmak zorunda kalmışlardır. Global pazardaki bu rekabetçi ortam doğrudan pazarlama alanında da kendisini göstermekte ve bu tekniği kullanan işletmeleri etkin pazarlama yöntemlerini uygulamaya zorlamaktadır. Yaşam biçimlerinde ve iş hayatmda her geçen gün birçok yenilikle karşılaşan tüketiciler kendilerine daha az zaman ayırabilmektedirler. Bu nedenle zaman kavramı giderek daha fazla değer kazanmaktadır. Bu durumu göz önünde bulundurarak gelişmeleri takip eden ve tüketicilerin kısıtlı zamanını iyi değerlendiren işletmeler gelişen pazarda daha uzun süre ayakta kalabilmektedirler. Doğrudan pazarlama tekniğini uygulayan işletmeler, bilinçli, seçici ve zamanlarının kısıtlı olduğu gerçeğini sürekli olarak göz önünde bulunduran tüketici karşısında ilk aşama olarak tüketici memnuniyetini ön plana çıkartmalıdırlar. Tüketici memnuniyetini, onların beklentilerini karşılayarak ve bu anlamda kaliteli bir hizmet sunarak sağlayan işletmeler varlıklarım daha uzun süre sürdürebilecek, pazar paylarım ve karlarını dolayısıyla da pazarlama alnındaki etkinliklerini arttırabileceklerdir. işletmeler ürettikleri mal ve hizmetlerini doğru zamanda doğru hedefe önce tanıtmak; daha sonra da ilgi duyan tüketiciye ulaştırmak için yapılanmak zorundadır, işletmeler pazarlama alanındaki etkinliklerini ancak bu şekilde sağlayabilirler.Consumers including in a shopping process with businesses which prefer direct marketing technique, will be able both to satisfy their shopping like and also to become conscious about consumer rights and to utilize their valuable limited time more effectively while meeting their needs. viu