ISPS kod uygulamasının Türkiye limanlarına etkilerinin analitik incelenmesi
Analytical study on the effects of the implementation of ISPS code to the Turkish ports
- Tez No: 162276
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERSEL ZAFER ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET Deniz taşımacılığı küresel ekonominin can daman olup, dünya ticaretinin yüzde 80'i deniz yoluyla gerçekleştirilmektedir. Deniz ulaştırma sistemi, çok değişik ve büyük emek gücü, taşınan yüklerin fazlalığı ve değişik ülkelere kayıtlı çok sayıda gemisiyle terörizme karşı oldukça hassastır. Deniz güvenliği; terörizm, yasadışı silah kaçakçılığı, korsanlık, uyuşturucu madde kaçakçılığı, deniz haydutluğu ve yasadışı insan kaçakçılığı gibi çok çeşitli faaliyetlerle baltalanabilmektedir. 11 Eylül olaylarından sonra Uluslararası Denizcilik Örgütüne bağlı Deniz Güvenlik Komitesi, gemi ve liman tesislerinin güvenliği için koruyucu önlemler almak amacıyla, 12 Aralık 2002 tarihînde Uluslararası Gemi ve Liman Tesisi Güvenlik Kodunu kabul etmiştir. Kodun 1 Temmuz 2004 tarihinde yürürlüğe girmesi tüm akit devletlerce kabul edilmiştir. Bu çalışmada ISPS Kodun Türkiye Limanlarına etkisi üç bölümde incelenmiştir. İlk bölümde küresel terörizm ve deniz terörizminin nedenleri, sonuçlan ve karakteristikleri tartışılmıştır. ikinci bölümde ilk olarak, ISPS Koda ait bazı temel tanımlamalar ve hükümler açıklanmış, daha sonra ISPS Kodun Türkiye limanlarında uygulanması, gemi ve liman tesisleri ile ilgili maliyetleri tartışılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümde ISPS Kodun Türkiye Limanlarına etkisi, Türkiye Limanlarının ISPS Kod ile ilgili hükümlere göre mevcut durumu ve Liman Tesisi Güvenlik Sorumlularının ISPS Kod ile ilgili algılamaları araştırılmıştır. Bu amaçla Liman Tesisi Güvenlik Sorumlularına anket uygulanarak elde edilen sonuçlar tartışılmıştır. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Maritime shipping underpins global economy and more than 80 percent of world trade is transported by sea. The maritime transport system is quite vulnerable to terrorism due to its diverse and large international labour force, the large amounts of goods transported and many vessels being registered in countries. Maritime security can be undermined by various activities such as terrorism, illegally transporting weapons, piracy, drug smuggling, sea robbery and people smuggling. Following the tragic events of 11 September 2001, in order to take preventive measures for the ship and port security, the Maritime Safety Committee of the International Maritime Organization adopted the International Ship and Port Facility Security Code (ISPS Code) on 12 December 2002. It was decided by all the contracting governments that the code would come into force on 1 July 2004. In this study, the effects of the ISPS Code to Turkish ports have been discussed in three parts. In the first part, the characteristics, causes and the results of global terrorism and maritime terrorism have been discussed. In the second part, firstly, some basic definitions and the provisions of the ISPS Code have been described. The implementation of the ISPS code in Turkey and the ship and port security-related costs of the code have been discussed furthermore. In the third part of the study, the effects of the ISPS Code to Turkish Ports, existing situation of Turkish Ports according to the ISPS Code-related provisions and the perceptions of the Port Facility Security Officers about the ISPS Code have been investigated. In order to achieve this, a questionnaire has been applied to the Port Facility Security Officers and the results obtained have been evaluated. vu