Türkiye'de neo-liberal iktisat politikaları kapsamında para politikası uygulamaları
Monetary policy practices within the framework of neo-liberal economic policies in Turkey
  1. Tez No: 533087
  2. Yazar: HÜSEYİN BALKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN ABUK DUYGULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışma 1980'lerden itibaren Türkiye'de neo-liberal politikalar doğrultusunda değişmeye başlayan para politikası uygulamalarını incelemektedir. Çalışmada özellikle finansal küreselleşmenin dünya üzerinde hız kazanması sonucu Türkiye'de para politikasının hedeflerinin, para politikasının oluşumunda siyasal iktidarların rolünün ve merkez bankasının siyasi iktidarlarla olan ilişkilerinin neo-liberal politikalar doğrultusunda yeniden ele alındığı vurgulanmıştır. Finansal serbestleşme süreciyle uluslararası finans kapitalin temsil ettiği değerlerin, tercih ettiği makroekonomik politikaların ve kurumların öne çıkmaya başlamasıyla Türkiye'de uygulanan para politikasının iktisadi büyüme yerine faiz oranı ve döviz kuruna istikrar kazandırma amacına yöneldiği ifade edilmiştir. Tek hedefi fiyat istikrarının sağlanması olan para politikasının büyüme başta olmak üzere, gelir dağılımı, sanayileşme, işsizlik, kalkınma gibi diğer iktisat politikası hedeflerini göz ardı ettiği öne sürülmüştür. Küresel kriz sonrası gelişmiş ülkelerin uyguladığı genişleyici para politikaları sonucu Türkiye'nin dış şoklara açık hale geldiği belirtilmiştir. Bu nedenle, Türkiye'de merkez bankalarının enflasyonla mücadele hedefinden vazgeçmeden, döviz piyasasında rekabetçi bir reel kuru da gözeterek ekonominin işsizlik ve dış açık gibi acil sorunlarının çözümüne daha aktif olarak katkıda bulunması gerektiği ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the evolution of monetary policy practices in line with neoliberal principles in Turkey since the 1980s. It has been emphasized that with the rapid spread of financial and economic globalization, the objectives of monetary policy, the role of politicians in the formation of monetary policy and the central bank-government relations have been restructured in the direction of neo-liberal policies. It has been highlighted that with the transnationalization of finance, the values and priorities of international finance capital began to be privileged and the target of monetary policy implemented in Turkey has shifted to stabilize the interest rates and foreign exchange rates instead of economic growth. It has been argued that monetary policy with the sole objective of maintaining price stability ignores other economic policy objectives such as income growth, industrialization, and unemployment. It has been expressed that Turkey has become more vulnerable to external shocks due to the expansionary monetary policies implemented by developed countries in the aftermath of the global financial crisis. It has thus been suggested that while struggling with inflation, the Turkish central bank should implement monetary policy in a way that ensures competitive real exchange rates and helps alleviating urgent problems of the economy such as unemployment and external deficits.