Kiracının kira bedelini ödemekte direnimi
Tenant's default on loan arised from the contract of rent
  1. Tez No: 162329
  2. Yazar: ŞAKİRE NURTEN ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEVZAT KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZET Kiracının kira bedelini ödemekte direnimi, kira sözleşmesinin sona erme nedenlerinden biridir. Kiracının direnimi, âdi kira sözleşmelerinde Borçlar Kanunumuzun 260. maddesinde, ürün kirası sözleşmelerinde 288. maddesinde ve 6570 sayılı Gayrimenkul Kiraları Hakkında Kanunun kapsamına giren kira sözleşmeleri için de, bu kanunun 7. maddesinin birinci fıkrasının (e) bendinde düzenlenmiştir. Borçlar Kanunumuzun 260. ve 288. maddelerine göre, kiraya veren, kira borcunu ödemeyen kiracıya karşı, bir uyan gönderir ve bu uyanda, kira sözleşmesinin süresine göre değişen sürede, muaccel olan kira borcunun ödenmediği takdirde, verilen bu sürenin sonunda kira sözleşmesinin sona ereceğini belirtir. Uyarıda verilen bu süre içinde, kira borcu ödenmezse, sürenin sonunda sözleşme sona erer ve kiracı, kiralananı boşaltmadığı takdirde, kiraya veren tahliye davası açabilir. Tahliye davası açabilmek için, kira süresinin bitimini beklemeye gerek olmayıp, uyarıyla verilen süre sonunda tahliye davası açılabilir. 6570 sayılı Kanunun 7. maddesinin birinci fıkrasının (e) bendine göre, kiracının kira bedelini ödemekte direnimi nedeniyle kiraya verenin, en az iki kira bedeline ilişkin iki ayrı uyandan sonra, kira sözleşmesinin süresinin sonunda ve bir aylık süre içinde tahliye davası açabilir. Bu uyanların yazılı olması gerekir; ancak Borçlar Kanunumuzun 260. ve 288. maddelerinde olduğu gibi süre verilmesine gerek yoktur. Ayrıca Borçlar Kanunumuzdaki düzenlemeden farklı olarak, tahliye davası açabilmek için kira süresinin bitimini beklemeye gerek vardır. Türk Borçlar Kanunu Tasarısında, 6570 sayılı Kanun, Borçlar Kanunu içine dahil edilmiştir. Borçlar Kanunumuzun 260. ve 288. maddeleri ile ilgili olarak esaslı bir değişiklik olmamakla birlikte, 6570 sayılı Kanunun 7. maddesinin birinci fıkrasının (e) bendindeki düzenlemede önemli değişiklikler getirmiştir. Tasarıya göre, 6570 sayılı Kanun kapsamına giren Vyerlerde, bir yıldan az süreli kira sözleşmelerinde ve kira süresinin bir kira yılı dışında kalan kira sürelerinde yapılan uyarılar da, dava yoluyla kira sözleşmesini sona erdirmeye yeterli olacaktır. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Tenant's Default on his loan is one of the reason to conclude the contract of rent. It is set out in Turkish Obligations Code Art 260 for simple rent, in Art 288 for rent based on proceeds. In Code of Real Estate's Rent bearing the number 6570 it is set out Art. 7. paragraph (I/e). According to Turkish Obligations Code Art 260 and 288, renter warns the tenant to pay at time fixed for payment in warning otherwise the contract will be concluded. If the tenant doesnt pay the loan in this period the contract is concluded at the end of this period and renter can bring an action in ejectmen. For the action in ejectmen it is not required to wait the end of the time defined in the contract but the peiod given in the warning. According to the Code of Real Estate's Rent Art 7. paragraph (I/e) renter can bring an action in ejectmen in a month which begins at the end of the time defined in contract after at least two warnings for different rents. These warnings must be written but it is not required a period to pay the loan as it is required in Turkish Obligations Code Art 260 and 288. Besides to bring an action in ejectmen according to the Code of Real Estate's Rent it is required to wait at the end time defined in contract Code of Real Estate's Rent is included in the draft of Turkish Obligations Code. While in Turkish Obligations Code Art 260 and 288 there arent important distinctiveness from the draft; for the Code of Real Estate's Rent important distinctiveness have been made. According to draft, including less than one year contract and one year contract with a warning inexceeding time are enough to conclude the contract with an action. VII