TCK'da ihaleye ve edimin ifasına fesat karıştırma suçları
  1. Tez No: 162330
  2. Yazar: BEHİYE KAZANCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TİMUR DEMİRBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 400
Özet
ÖZET İhale kuralları, DİK ve KİK' da düzenlenmektedir. İhalenin, rekabet kuralları içerisinde yapılması için, yalnızca ihale mevzuatında düzenleme yapılması yeterli olmamıştır. Bu nedenle, ceza kanunları da, ihalelerde yapılan yolsuzlukları düzenlemektedir. İhaleye fesat karıştırma fiilleri, cezai yaptırım altına alınmaktadır. Bu çerçevede 5237 sayılı TCK m. 235' te, ihaleye fesat karıştırmayı, m. 236' da ihale sonucu imzalanan sözleşme ile taahhüt altına girilen edimin ifasına fesat karıştırma fiilleri yaptırım altına alınmıştır. Biz de bu çalışmamızda son günlerde gündemi oldukça meşgul eden ve devlet bütçesine önemli ölçüde yük getiren, ihaleye fesat karıştırma ve bu suçlarla bağlantılı olan edimin ifasına fesat karıştırma suçlarını ayrıntılarıyla incelemeye çalıştık. Çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, ihale kavramı açıklanmaya çalışılmıştır. İhale süreci, ihale suçlarının Türk hukukundaki düzenlenişi, Türk Ceza Kanunundaki ve diğer kanunlardaki ihale suçlan hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra, tarihsel gelişim hakkında kısa bilgi sunulmaya çalışılmıştır. Suçun, diğer ülke kanunlarında ve Avrupa Birliği Mevzuatında düzenlenişi de açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmamızın ikinci bölümünde ise, suç genel teorisi çerçevesinde ihaleye fesat karıştırma suçu ayrıntılarıyla incelenmiştir. Suçun unsurları tek tek incelendikten sonra, faili, mağduru ve özel görünüş biçimleri ele alınmış, yaptırım ve suçu etkileyen nedenler incelendikten sonra ise edimin ifasına fesat karıştırma suçu suç genel teorisi çerçevesinde incelenmiştir. Daha sonra her iki suç bakımından da hemen hemen ortak olan kovuşturma aşaması açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Auction rules are arrenged in DİK and KİK. Arrenging of auction legislations only has not been sufficient for auctioning in competition rules. Therefore, criminal code arrange illegal practices on auctions. Acts of illegal practices on auctions have been criminal punished. In this respect, numbered 5237 Turkish Criminal Code have been arrenged illegality on auctions in article number 235 and illegality on contract in article number 236. In this study, in the near future, to be spoken about acts of illegality on auctions and acts of illegality on contract, have been carefully investigated. The subject has been considered in two parts. In the first part, the concept of auction have been explained. About process of auction, arrenging of this crimes in Turkisch legislations, illegality on auction and on contract in Turkisch Criminal Code and the other Codes have been expalined. After that, historical improvement of this crimes have been described. In the other countrys legislations and in the European Union legislations of this crimes have been explained. In the second part of this study, in general theory of criminal respect, this crimes have been carefully studied. After component of crime one by one explaining, perpetrator, victim and the special appearence of this crimes have been explained. After that, sanction of this crimes and influential reason of this crimes have been disclosed. At last, almost same both of them, process of investigation of this crimes have been explained. VI