Hizmet içi eğitim etkinliklerini ölçme ve değerlendirme
The measurement and evaluation of in service training
  1. Tez No: 162333
  2. Yazar: YASEMİN KARAÇAY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEMİLE GÜRÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
HİZMET İÇİ EĞİTİM ETKİNLİKLERİNİ ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME ÖZET işletmelerde hizmet içi eğitim kavramı ile hem çalışmakta olan hem de işe yeni alınan bireylerin sahip oldukları bilgi, beceri ve tutumlara, işlerini etkin bir şekilde yürütebilmeleri için gerek duydukları katkıların yapılması, kazandırılması kastedilmektedir. Böylece, hizmet içi eğitim süreci ile sahip olunanlarla beklenilenler arasındaki fark giderilmeye çalışılmaktadır. işletmelerin belirlenen hedeflere, verilen eğitim ile ne düzeyde ulaşılabildiğinin belirlenmesi ise hizmet içi eğitim etkinliklerinin ölçülmesi ve değerlendirilmesi ile mümkün olabilmektedir. Bu çalışmada, öncelikle eğitim kavramı açıklanmış, eğitimin insan kaynaklan yönetimindeki yeri ve öneminden bahsedilerek, hizmet içi eğitim süreci değerlendirilmiştir. Ayrıca, hizmet içi eğitim etkinliğinin değerlendirilmesine yönelik modeller incelenmiş ve Kirkpatrick'in dört aşamalı değerlendirme modelini baz alan bir hizmet içi eğitim etkinliği uygulaması gerçekleştirilmiştir. ABSTRACT“In-service training”term is used to explain adding new knowledge, skills, and attitudes into both new and old employees' present ones for doing their jobs effectively. By the means of in-service training, it is aimed to close the gap between knowledge, skills, and attitudes that employees presently have and what they are expected. For achieving this target training activities should be given continously. To see the effectiveness of training and how much the companies achieved their targets that are set at the beginning of the training, measurement and evaluation of the in-service training should be done. VI
Özet (Çeviri)
HİZMET İÇİ E?İTİM ETKİNLİKLERİNİ ÖLÇME VE DE?ERLENDİRME ÖZET işletmelerde hizmet içi eğitim kavramı ile hem çalışmakta olan hem de işe yeni alınan bireylerin sahip oldukları bilgi, beceri ve tutumlara, işlerini etkin bir şekilde yürütebilmeleri için gerek duydukları katkıların yapılması, kazandırılması kastedilmektedir. Böylece, hizmet içi eğitim süreci ile sahip olunanlarla beklenilenler arasındaki fark giderilmeye çalışılmaktadır. işletmelerin belirlenen hedeflere, verilen eğitim ile ne düzeyde ulaşılabildiğinin belirlenmesi ise hizmet içi eğitim etkinliklerinin ölçülmesi ve değerlendirilmesi ile mümkün olabilmektedir. Bu çalışmada, öncelikle eğitim kavramı açıklanmış, eğitimin insan kaynaklan yönetimindeki yeri ve öneminden bahsedilerek, hizmet içi eğitim süreci değerlendirilmiştir. Ayrıca, hizmet içi eğitim etkinliğinin değerlendirilmesine yönelik modeller incelenmiş ve Kirkpatrick'in dört aşamalı değerlendirme modelini baz alan bir hizmet içi eğitim etkinliği uygulaması gerçekleştirilmiştir. ABSTRACT“In-service training”term is used to explain adding new knowledge, skills, and attitudes into both new and old employees' present ones for doing their jobs effectively. By the means of in-service training, it is aimed to close the gap between knowledge, skills, and attitudes that employees presently have and what they are expected. For achieving this target training activities should be given continously. To see the effectiveness of training and how much the companies achieved their targets that are set at the beginning of the training, measurement and evaluation of the in-service training should be done. VIIn this study, training, the role and importance of training in human resource management and the process of in-service training is mentioned. After that, the models of in-service training measurement and evaluation is examined. At last, measurement and evaluation of effectiveness of in-service training practice is performed according to Kirkpatrick's four level evaluation model. VII