Ortaokul öğretmenlerinin ölçme ve değerlendirme hizmet içi eğitim ihtiyaçları
The in-service training needs of secondary school teachers in the field of measurement and evaluation
- Tez No: 571639
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL DEHA DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ölçme ve Değerlendirme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu araştırmanın temel amacı ortaokul öğretmenlerinin ölçme-değerlendirmeye yönelik hizmet içi eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesidir. 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Amasya ve Samsun'da görev yapmakta olan kolay ulaşılabilir örneklemdeki 312 ortaokul çalışma grubunu oluşturmaktadır. Araştırmada ortaokul öğretmenlerinin hizmet içi eğitim ihtiyacını belirleme amacıyla Hutchinson ve Waters'ın ihtiyaç tanımından faydalanılarak“Ölçme ve Değerlendirme Hizmet İçi Eğitim İhtiyaç Analizi Anketi”geliştirilmiştir. Anket kapsamındaki ölçme ve değerlendirme konularına yönelik olarak öğretmenlerin kendilerini algıladıkları yeterlilik düzeyleri, ölçme ve değerlendirme etkinliklerini önemli bulma düzeyleri ve belirtilen konularda öğretmenlerin hizmet içi eğitim alma istekleri araştırılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde frekans ve yüzde değerleri ile Kruskall Wallis ve Mann-Whitney U testi sonuçlarına dayanarak değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is determining the in-service training needs of secondary school teachers aimed at measurement and evaluation. The working group is composed of 312 secondary school teachers in the easy accessible sample who are working in Samsun and Amasya in the academic year of 2018-2019. In this research with the purpose of determining the in-service training needs of secondary school teachers“Measurement and Evaluation In-Service Training Needs Assessment Survey”developed by using Hutchinson and Waters's definition of need. Within survey research subjects were self-percieved qualification levels of teachers, importance level of measurement and evaluation subjects and in-service training wants of teachers aimed at measurement and evaluations subjects. In the analysis of the obtained data evaluations were made based on the results of frequency and percentage values, Mann-Whitney and Kruskal-Wallis U Test results.