Çok kriterli karar analizi ve coğrafi bilgi sistemleri kullanılarak İzmir-Harmandalı çöp depolama sahasının incelenmesi
Investigation of the waste disposal site in the Harmandalı (İzmir) using multi-criteria decision analysis and geographical information systems (GIS)
- Tez No: 162340
- Danışmanlar: DOÇ.DR. VAHAP TECİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET Hayatın her alanında çok farklı konularda, farklı önem seviyelerinde karar problemleriyle karşılaşılmaktadır. Gerçek hayatta karşılaşılan problemler çoklu yapıdadır. Problemin doğru sonuca ulaşabilmesi için bir çok kriterin eşanlı olarak sağlanması gerekmektedir. Bu kriterleri değişik seviyelerde karşılayan çok sayıda alternatif vardır. Asıl problem, hangi alternatifin karar probleminin amacına ulaşmayı sağlayacak en uygun çözüme sahip olduğunu belirlemektir. Çok kriterin ve çok sayıda alternatifin bulunduğu bir karar problemini çözebilmek için bu çoklu yapıya uygun formülasyona sahip karar verme yöntemleri geliştirilmiştir. Gerçek hayattaki karar problemlerinin büyük bir çoğunluğu konumsal veriler içermektedir. Coğrafi Bilgi Sistemleri yardımıyla bu konumsal veriler problemin amacına uygun şekilde“akıllı haritalara”dönüştürülmektedir. Bu haritalarda, konumsal bilgi konumsal olmayan bilgi ile ilişkilendirilerek oluşturulan bilgi sistemiyle karar problemi için uygun çözüm alanları belirlenebilmektedir. Coğrafi Bilgi Sistemleri 'nde ileri bilgisayar teknolojisi kullanılarak hazırlanmış yazılım ve donanım bileşenleri ile karar problemleri için amaca uygun, doğru sonuçlar üretilmektedir. Bu çalışmanın amacı, Çok Kriterli Karar Analizi ve Coğrafi Bilgi Sistermerinin birlikte kullanımının incelenmesi ve uygulama ile sonuçların değerlendirilmesidir. Bu amaca ulaşmak için öncelikle Çok Kriterli Karar Analizinin tamım ve Çok Kriterli Karar Verme Yöntemleri anlatılmıştır. Coğrafi Bilgi Sistemlerinin tanımı, bileşenleri ve uygulama alanları belirtilmiştir. Çok Kriterli Karar Analizi ve Coğrafi Bilgi Sistemleri için örnek çalışmalara yer verilmiştir. Tüm teorik yapı ve örnek çalışmalar incelendikten sonra çalışmanın uygulaması gerçekleştirilmiştir. Uygulanma konusu İzmir-Harmandalı Çöp Depolama sahasının uygunluk analizi olarak seçilmiştir. Bunun için Çok Kriterli Karar Verme Yöntemlerinden TOPSIS kullanılmıştır. Aynı zamanda uygulama alanı Coğrafi Bilgi Sistemleri ile de incelenmiş, gerekli uygunluk haritaları oluşturulmuştur. Yapılan uygulamalar sonucunda bulunan çözümler birleştirilerek karar probleminin nihai çözümüne ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Decision problems have been met with different importance in many items in every part of the life. Problems which are faced in real life have complex structures. Problem is needed to reach right result, must be supplied with the same time. The exact problem is to determine which alternative have best solution reaching decision problem's aim. Methods of giving decision having suitable formulation with this multi-structure have been developed to solve a decision problem that has multi-criteria and many alternatives. Most of the decision problems in real life have spatial data. These spatial data are formed according to the aim of the problem with the help of Geographical Information Systems (GIS). Using these maps, information systems which were formed by spatial and non-spatial data interconnection, suitable solutions produced for decision problem. Correct results for decision problems having suitable according to aims, are produced using high computer technology used to prepare software and hardware components. The scope of this study is to research the usage of multi-criteria and GIS together, and its evaluation of application and results. Description of multicriteria and multi- criteria decision making methods were summarized. Description of components and application area of GIS were mentioned. Previous studies about multicriteria&GIS were placed. Harmandali (Izmir) waste disposal site suitability analysed according to the TOPSIS method was used among the multi-criteria decision methods to perform this analysis. VI