Türkiye'de büyükşehir belediyelerinde mali saydamlık
Fiscal transparency in metropolitan government in Turkey
  1. Tez No: 162341
  2. Yazar: GÜLSÜM GÜRLER HAZMAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. METİN MERİÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 292
Özet
ÖZET Toplumsal ve ekonomik hayatta yaşanan hızlı değişim ve gelişme, kamu yönetim sistemini de etkilemiştir. Teknolojik gelişmeler, toplumsal beklentilerin değişmesi, yönetime getirilen çağdaş yaklaşımlar kamu sektörü reform hareketinin başlatılmasında önemli rol oynamıştır. Bunun sonucunda, kamu yönetiminde yaşanan sorunlara çözüm getirebilmek için yeniden yapılandırma çalışmaları başlatılmıştır. Kamu yönetimini yeniden yapılandırma kapsamında getirilen önerilerden birisi, mali saydamlığı sağlamaktır. Devletin hedeflerinin, plan ve politikalarının ve bunların uygulama sonuçlarının izlenebilmesi için gerekli olan bilginin sunulmasına mali saydamlık denir. Mali saydamlığın bu öneminden dolayı bu tez ile birlikte Türkiye'de büyükşehir belediyelerinde mali saydamlık konusu değerlendirilecektir. 1994 yılından beri mali saydamlık, Türkiye'de yapılan kamu yönetimi reform çalışmalarının önemli bir bölümü olmuştur. Büyükşehir belediyelerinde de, mali saydamlık ihtiyacı tıpkı diğer kamu yönetim birimlerinde olduğu gibi genel kabul görmektedir. Bu çalışma, 16 büyükşehir belediyesi arasından ulaşılabilirlik kriterine göre seçilen 3 büyükşehir belediyesinde mülakat, gözlem, doküman incelemesi gibi nitel araştırma yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Yapılan araştırma ile, örnek büyükşehir belediyelerinin mali raporlama, karşılaştırılabilir nitelikte ve belli standartta istatistik hazırlama konusunda başardı olmadıkları belirlenmiştir. Ayrıca örnek büyükşehir belediyelerinin bütçe hazırlama ve uygulama süreçlerinde açıklık ile yetki ve sorumluluk ayrımı gibi konularda yetersiz oldukları gözlenmiştir. Ancak bazı mali saydamlık düzenlemelerinin son yıllarda başlandığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Rapid change and improvement in social and economic life affect public management system too. Technological development, change in social expectations and modern approach in management have an important role in initiating public sector reform. As a result, reorganizations are started to find solutions for public sector problems. One of the recommendations for reorganization in public management is to promote fiscal transparency. Fiscal transparency is dissemination to present the knowledge which is necessary to observe the results of government's applications, targets, plans and policies. Because of this importance of fiscal transparency in local governments the thesis evaluates fiscal transparency in metropolitan municipalities in Turkey Since 1994, fiscal transparency has been an important part of reorganization public management in Turkey. As for the other units of public management, the need for fiscal transparency in metropolitan municipalities is generally accepted. This study is conducted by using qualitative research method such as interview, observation, documentary research at 3 metropolitan municipalities selected from 16 metropolitan municipalites according to avaibility criteria. That sample metropolitan municipalities are insufficient at fiscal reporting and preparation of comparable and certain statistics. The thesis also concludes that openness in budget preparation and practice and authority and responsibility classification are rather weak. However some fiscal transparency regulations are started in recent years. VI