A vehicle routing problem based scenario analysis for optimum siting of municipal solid waste transfer stations
Belediye katı atık aktarma istasyonlarının optimum yerleşimi için araç rotalama problemine dayalı senaryo analizi
  1. Tez No: 732513
  2. Yazar: MİLAS CEREN HÖKE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Environmental Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Aktarma istasyonları, sürdürülebilir atık yönetim sistemlerinde atık üretim kaynakları ve bertaraf tesisi arasındaki bağlantı olarak önemli bir rol oynamaktadır. Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) aktarma istasyonları da dahil olmak üzere optimum tesis yeri tayini çalışmalarında matematiksel optimizasyon çalışmalarının yanı sıra yardımcı bir araç olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada, hem arazi uygunluğu hem de rota optimizasyonu dikkate alınarak CBS tabanlı kapsamlı bir aktarma istasyonu yerleştirme yöntemi geliştirilmiştir. Önerilen yöntem, Türkiye'nin İzmir ilinin güneydoğusuna iki farklı araç boyutu için (8 + 1 m3 ve 1 + 1.5 m3) bir vaka çalışması olarak uygulanmıştır. Başlangıçta, ön eleme ve arazi uygunluk analizlerinden 27 lokasyon belirlenmiştir. ArcGIS'in Network Analyst uzantısı kullanılarak bu lokasyonların en kritikleri için birer Araç Rotalama modelleri oluşturulmuştur. Optimum rotalama, gerekli araç sayısı ve toplam seyahat süresi Araç Rotalama modelleri ile belirlenmiştir. Bölgeye aktarma istasyonunun eklenmesinin, küçük toplama araçları ile toplam seyahat süresini % 9, büyük toplama araçları ile ise % 25 azalttığı gözlenmiştir. Öte yandan, küçük ve büyük toplama araçları için vardiya sayıları sırasıyla % 9 ve % 17 azalmıştır. Büyük araçların küçük araçlara kıyasla daha fazla beygir gücünde çalışması nedeniyle, büyük araçlarla toplama, daha fazla yakıt tüketimine sebep olmuştur. Bu nedenle, aktarma istasyonu eklenmesi ve küçük araçlarla toplama yapılması senaryosu, toplam seyahat süresi, yakıt tüketimi, vardiya sayısı ve gereken toplama aracı sayısı dikkate alındığında optimum performans sağlayan senaryo olmuştur.
Özet (Çeviri)
Transfer stations play a significant role in sustainable waste management systems as the link between waste generation sources and the disposal facility. Geographic Information Systems (GIS) are commonly used in facility siting studies, including the transfer stations, as a subsidiary tool besides mathematical optimization studies. In this study, a thoroughly GIS-based transfer station siting method was developed considering both the land suitability and the route optimization aspects. The proposed methodology was applied in southeastern İzmir, Turkey, for two different vehicle sizes (8+1 m3 and 1+1.5 m3) as a case study. Initially, 27 suitable locations were determined from the prescreening and land suitability analyses. Individual Vehicle Routing Problem models were constructed for the most critical of these locations using the Network Analyst extension of ArcGIS. The optimal routes, the number of vehicles, and the total travel time were determined through the Vehicle Routing Problem models. The addition of a transfer station reduces the total travel time by 9% with the small collection vehicles, and 25% with the large collection vehicles. The number of shifts, on the other hand, decreased by 9% and 17% for small and large collection vehicles, respectively. Collection with large vehicles resulted in more fuel consumption due to the greater horsepower of large vehicles compared to the small vehicles. Therefore, transfer station addition and collection with small vehicles scenario yields the optimum performance considering the total travel time, fuel consumption, number of shifts, and number of collection vehicles needed.