Fakir Baykurt'un roman ve hikayelerinde dış göç
Migration in Fakir Baykurt's novel and stories
- Tez No: 162363
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞEVKET TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET İkinci Dünya Savaşı 'ndan sonra sanayisini güçlendiren, ancak bu sanayide çalışacak iş gücüne sahip olamayan Almanya, Fransa, İngiltere gibi ülkeler dış ülkelerden göç almaya başlamışlardır. Gelişmekte olan ülkelerden de dış göçe katılan çok olmuştur. Özellikle 1960'lardan sonra Türkiye de göçe katılmıştır. Türkiye'den gidenler daha çok Almanya'yı tercih etmiş ve Türkler belli bölgelerde yoğunlaşmışlardır. Birkaç sene kalacağım, diye giden Türkler tamamen yerleşmeye başlayınca göç birtakım sorunlara da neden olmuştur. Yurt dışındaki işçiler barınma, kültür çatışması, nesil çatışması, dil, din, emek sömürüsü, çalışma koşullarının zorluğu gibi problemlerle karşılaşırken işçi çocukları ve gençler de eğitim sorunuyla baş başa kalmışlardır. Göç edenlerin yaşadığı sorunlar basında sıkça yer almıştır. Zamanla sinema, tiyatro, müzik ve edebiyatta işlenen temlerden biri de dış göç sorunu olmuştur. Edebî hayatına ilk olarak şiirle başlayan; ancak asıl başarısını roman ve hikâyelerinde gösteren Fakir Baykurt Almanya'ya yerleşene kadar daha çok köy insanın sorunlarını, köy hayatım eserlerine konu etmiştir. Almanya'ya yerleştiği dönemde oradaki Türklerin çektiği sıkıntılara tanık olmuş; roman, hikâye, şiir ve denemelerinde bu sorunu ele almıştır. Fakir Baykurt, Koca Ren, Yüksek Fırınlar, Yarım Ekmek adlı romanlarında; Barış Çöreği, Duisburg Treni, Telli Yol, Gece Vardiyası adlı hikâye ve Bir Uzun Yol, Ateşdikenleri adlı şiir kitaplarında; Dünyanın Öte Ucu adlı gezi kitabında göçmen işçilerin yaşadıkları sorunları eleştirel bir bakışla ve akıcı bir dille ele almış, sorunun nedenlerini ve çözüm yollarını sık sık dile getirmiştir. Dış göç sorunu günümüzde de devam eden bir sorundur; çünkü 1960'larda gitmeye başlayan Türklerin çocukları ve torunları hâlâ yurt dışında yaşamaktadır. Ancak günümüzdeki sorunlar göçün başlangıcındaki gibi büyük boyutlarda değildir; çünkü Türkler zamanla hem gittikleri yerin kültürüne uyum sağlamış hem de yeni düzenlemelere sebep olmuşlardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT After Second World War, migration occured from abroad to the countries such as France, Germany and England, who menaged to developed their industries but inable to require labourship needed. Population from developing countries also took part in this migration. Especially after 1960s, the Turkish involved in this movement as well. Turkish people those involved in the migration especally preferred Germany and settled in regions that are near to each other. As a result, the Turkish migrants have become condensed in some indicated areas in Germany. At the begining, all this migrants planned to stay in Germany for a few years but in the following time they changed their minds and decided to completely settle in Germany. This led some sociological problems to form. While the Turkish labour was encountering with the problems such as hosting, cultural interferences, generational interferences, language, religion, labour abusement and harsh work conditions their children encountered with the educational problems. The sociological dimension of the migration frequently mentioned in media and became a theme in literature, cinema, music and the other written and visual arts. Fakir Baykurt, whose literal career started with poetry and developed his achievements by his novels and stories, focused his literal attention on village life until he decided to settle in Germany. After his settlement, he witnessed the problems that the Turkish migrants have been suffering from. In literature, he has preffered to deal with these problems. He frequently mentions the dimensions of these problems and offers solutions in his novels Koca Ren, Yüksek Fırınlar, Yarım Ekmek; in his poems Bir Uzun Yol, Ateşdikenleri and in his stories Banş Çöreği, Duisburg Treni, Telli Yol, Gece Vardiyası. The immigration is stil a problem nowadays. Because, the children of the immigrants have been living in Germany since then. HoweTuvalet hijyeni nasıl olmalıdır? Hadi öğrenelim... ver, the social problems caused by migration is not as serious as it was in the past because these people adapted to German culture today.