Erol Toy'un hayatı ve eserleri üzerine bir inceleme
A study of Erol Toy's life and works
  1. Tez No: 162371
  2. Yazar: GAYE KÜÇÜKLER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FAZIL GÖKÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Erol Toy, 1 Ekim 1936 tarihinde, Manisa'nın Alaşehir ilçesinde doğmuştur. İlk ve orta okulu burada okumuş, ardından liseyi okumak üzere İzmir'e gitmiştir. Burada çeşitli işlerde çalıştıktan sonra, 1956 yılında bankacılığa başlamıştır. 1963 yılında Bank- İş adlı sendikanın kuruluşuna katılmıştır. Sendikadan ayrıldığı 1967 yılında yazarın ilk kitabı“Yenilgi”yayımlanmıştır. Yazar ayrıca DİSK'in kuruluş çalışmalarına katılmış, 1981 yılında da YAZKO'da yöneticilik yapmaya başlamıştır. Eşi Genevieve Bourgeois ile ise 1971 yılında evlenmiştir. Yazar eserlerinde daha çok tarihsel konulan ele almıştır. Yazmış olduğu bütün yazılarda kendisinin politik görüşlerini bulmak mümkündür. Erol Toy, ezilenlerin ezenleri yok ettiği, eşitlik temeli üzerinde yükselen bir toplumun sonunda muhakkak kurulacağına inanmaktadır. Eserlerini estetik kaygıdan çok, okurlara bilgi vermek amacıyla kaleme alan yazarın birçok eserinde ortak konular yer almaktadır. Bu konular çerçevesinde yazar, ezilen kesimin mücadelelerini ve Osmanlı Devleti döneminden itibaren başlayan süreçte meydana gelen tarihsel olayları anlatmaktadır. Gerek hakkında hakkında çıkan haber ve eleştiriler, gerekse kendi yazmış olduğu çeşitli türlerde yazılarıyla Erol Toy, 1963 yılından itibaren basında yer almaya başlamıştır. Ayrıca gazete ve dergilerde, eserlerinin tanıtımlarına ve yayımlandığına dair duyurulara da rastlanmaktadır. Yazarın bugün itibariyle 14 roman, 6 hikâye, 7 deneme-inceleme ve 2 oyun olmak üzere, kitap olarak basılmış toplam 29 eseri bulunmaktadır. İstanbul'da yaşamakta olan Erol Toy, 2004 yılında yayımladığı“Sır Küpü”adlı romanıyla, hâlâ üretken ve araştırmacı bir yazar olmayı sürdürdüğünü ortaya koymaktadır. 110
Özet (Çeviri)
SUMMARY Erol Toy was bom in Alaşehir City of Manisa Province on 1 October 1936. He graduated from elementary and intermediary schools here and high school in Izmir. After he worked for various businesses here he started banking in 1956. He participated in founding the Syndicate of Bank-Is in 1963.“Overcoming”, his first book was published here in 1967 when he left the syndicate. Additionally the author participated in studies of founding DISK syndicate and started to become a manager in YAZKO in 1 98 1. He married with Genevieve Bourgeois, his spouse in 1971. The author took into consideration the historical matters more in his works. It is possible to find his political views in the all writings that he wrote. Erol Toy has believed that the opressed would overcome and remove the crushers absolutely and that a society improving on the bases of equivalence would be established in any way at the end. Erol Toy has found a place in mass media since 1963 with either the news and critics written about him or with the writings in various kinds. Besides it was encountered the notices related to promoting and issuing his works in newpapers and magazines. Today, there are 14 novels, 6 stories, 7 essays-studies and 2 plays of Erol Toy. The total works is 29. Erol Toy who is still living in Istanbul is asserting that he is still a productive and researching author with its novel called“Jar of secrets”published in 2004. Ill