Sivil lojistik sektörü ile K.K.K lığının lojistik sınıflarında görev alan personelin alması gereken optimum eğitim sistem ve modelinin tespiti
The determination of optimum education system and model of logistics personnel working in civilian logistics sector and land forces
- Tez No: 162372
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HADİYE KÜÇÜKKARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET Bu çalışma, son yılların yıldızı en çok parlayan değerlerinden olan lojistik alanında, sivil ve askeri lojistik personelin lojistik eğitim konularındaki bilgi seviyelerini saptamak ve ideal bir lojistik eğitim modelinin kapsamım belirlemek amacım taşımaktadır. Sürekli gelişimin ve değişimin önlenemeyecek derecede hızlı ve kaçınılmaz olduğu 21. yüzyılda, gerek askeri ve gerekse sivil lojistik kurum ve firmaları da her alanda cereyan eden bu değişimin içinde yer almalı, kendisini bu değişime ayak uydurabilecek şekilde biçimlendîrmeli ve buna bağlı olarak da lojistik alanında çalışanlarının eğitimine çok önem vermelidir. Ülkemizin teknolojik ve ekonomik alanda gelişmesi, küreselleşen dünyada söz sahibi olması, bir ölçüde lojistik sistemimizin rasyonelliği ile ilgilidir. Bu maksatla lojistik sürecinde gerek sivil, gerekse askeri alanda görev alan personelin, lojistik faaliyetine yönelik eğitim ihtiyaçlarının tespit edilmesi önemli bir araştırma konusu olarak ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle, bu çalışma söz konusu eğitim ihtiyacının karşılanması noktasından yola çıkarak, sivil ve askeri lojistik personelin lojistik konulardaki bilgi seviyesini saptayarak, uygun bir eğitim modelini ortaya koymayı hedeflemiştir. Araştırmanın uygulama bölümünde, lojistik süreci içinde görev yapan lojistik askeri ve sivil personelinin sürece yönelik konulardaki halihazırdaki bilgi durumu ve personelin bazı mesleki özelliklere göre bilgi seviyesi bakımından farklılaşma durumu incelenmiştir. Bilgi toplama aracında bulunan lojistik sürecine ilişkin konular K.K.Loj.Ynt.Okl.K.' lığında görev yapan lojistik personeline ve İzmir'de faaliyet gösteren farklı sektörlerdeki lojistik şirketler personeline uygulanmıştır. Bilgi toplama aracının uygulanması ve analizi neticesinde İzmir'de bulunan sivil sektör lojistik firmalarında ve K.K.Loj.Ynt.Okl.K.lığında uygulanan ankette çok farklıdisiplinlerden oluşan ve karmaşık bir süreci içeren lojistik sürecinde gerek sivil ve gerekse askeri lojistik eğitim kurum ve departmanların ihtiyaç duyulan eğitimleri vermede yetersiz olduğu, konulan bilme derecesi açısından sivil firmalarda çalışan lojistik personelin konulan bilme derecesinin, askeri lojistik personele göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Yapılan bu araştırmanın en temel bulgusu lojistik sürecinde çalışan işgücünün, lojistik sürecinde bilmesi gereken konulara ilişkin eğitim düzeyinin genel olarak kabul edilebilir düzeylerin çok altında olması, araştırmanın kuramsal bölümünde anlatılan lojistiğin önemine ve karmaşıklığına ters düşmekte, kurum ve firmaların görevlerini yapmasına, ülkenin kaynaklarının uygun kullanımına engel teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this research is to designate the logistics education knowledge level of military and civilian sektör personel and identify the optimum education model and system in logistics study area, which is one of the best known rising value of the last years. In the 21st century continious development and change is taking place very rapidly and it is inevitable. Both military and civilian institutions and companies also should take place in this very rapid change in every area, form itself to adapt them and educate their personel in this brand new area. Turkey's development in tecnology and economics areas 'n the global world is 'n a way related to related to rasyonalization in logistics system. Because of this, education needs of logistics personnel both in military and civilian sectors is defined as an important research topic. For this reason, in both military and civilian sectors the level of present knowledge is tried to be defined and an appropriate education model is tried to be introduced in this study. In the poll study, the present knowledge level of logistics personnel both in military and civilian sectors and the difference in the knowledge level depending on their occupation is investigated. The subjects defined in the poll are applied to the military personnel working in Army Logistics Management School and civilian personnel working in ten logistics companies in Izmir. Having analyzed the poll results, applied to both military and civilian personnel, we find out that both military education institution and civilian education departments can not meet the required education needs in this very integrated and complicated logistics process. Another important result is civilian personnel have more information about logistics process than military personnel have.The level of logistics education that working power should have in logistics process lower than the acceptance level is the fundamental finding of this study. This fact contradicts with the information given in the theoretical chapter and prevents the performance and optimum usage of Turkey's sources.