Kentte yoksullukla mücadelede kadınların geliştirdikleri stratejiler ve toplumsal cinsiyet rolleri
Surviving strategies by women against poverty in urban area and gender roles
  1. Tez No: 162373
  2. Yazar: LÜLÜFER KÖRÜKMEZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖNAL SAYIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET KENTTE YOKSULLUKLA MÜCADELEDE KADINLARIN GELİŞTİRDİKLERİ STRATEJİLER VE TOPLUMSAL CİNSİYET ROLLERİ Bu çalışmada kentte gecekondu alanlarında yaşayan kadınların yoksulluk mücadele biçimleri ve bunu belirleyen etmenler analiz edilemeye çalışılmıştır. Çalışmada öncelikle yoksullukla ilgili temel kavramlar ve teorik yaklaşımlar anlatılmıştır. Bunu takiben yoksulluk kültürü, kent yoksulluğu, mücadele stratejileri ve toplumsal cinsiyet ilişkilerine ilişkin teorik tartışmalar yazılmıştır. İkinci bölümde ise Türkiye'de yoksulluğun boyutları ve buna ilişkin literatür bakılmıştır. Alan araştırmasını oluşturan üçüncü kısımda, evreni oluşturan izmir'in Konak ilçesine bağlı Uzundere mahallesinde gerçekleştirilen anket anlatılmıştır ve değerlendirilmesi yapılmaya çalışılmıştır. Anket formu aracılığıyla göç ve köken, hane içi ilişkiler, çalışma yaşamı, gelir ve harcamalar, geçim stratejileri ve toplumsal cinsiyet ilişkilerine yönelik bilgiler toplanmaya çalışılmıştır. Anket formundan elde edilen bilgiler mahalledeki görüşmeler ve gözlemler ile destelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SURVIVING STRATEGIES BY WOMEN AGAINST POVERTY IN URBAN AREA AND GENDER ROLES Thesis analySes women's surviving strategies who lives in gecekondu in urban area and the major factors which determines the strategies. In the opening chapter, it has been discussed on poverty issue in the context of gender and women perspectives. Following this relation, culter of poverty, urban poverty, surviving strategies and gender relations has been clearified. In the Second Chapter the aspects of poverty in the Turkey and the literature upon that subject has been specified. Third Chapter, is based on to constituted structered of field study mainly based on Uzundere Mahalle in Izmir. A structered questionaire is asked migration and roots, work, income and expenses, surviving strategies and gender relations appilied and evaluated, also some deep interviews and field observations has been done.