Suçlu ve normal ergenlerde algılanan anne-baba kabul ve reddi
Perceived parental acceptance and rejection in juvenile delinquent and normal adolescents
  1. Tez No: 162374
  2. Yazar: ÖZGÜL ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AZMİ VARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Ebeveyn Kabul-Red Kuramı (EKAR Kuramı) üzerine temellendirilmiş olan bu çalışmada İzmir Çocuk Islahevi 'nde bulunan suçlu ergenler ile normal ergenler ebeveyn kabul-reddi ve genel psikolojik uyumları açısından karşılaştırılmışlardır. Suçlu ergen örneklemi yaşlan 15 ile 20 arasında değişen 84 ergenden oluşmuş, bu örneklem grubundan elde edilen veriler 46 normal ergenden oluşan grupla karşılaştınlmıştır. Araştırma bulgularına göre, suçlu ergenlerin hem anne hem de babalarıyla ilişkide normal ergenlere göre daha yüksek düzeyde ayrışmamış red ve kontrol algıladıkları, babalarım ise normal ergenlere göre daha saldırgan olarak değerlendirdikleri bulunmuştur. Genel psikolojik uyum açısından suçlu ergenlerin normal ergenlere göre daha olumsuz bir uyuma sahip oldukları ve normal ergenlere göre daha“bağımsız”, duygusal açıdan daha duyarsız ve benlik algılan ve dünya görüşlerinin daha olumsuz olduğu görülmüştür. Ebevyn kabul-reddi ile psikolojik uyum arasında hesaplanan korelasyon katsayılan ebeveyn kabul-reddi ile genel psikolojik uyum arasında EKAR Kuramı'nm görüşleri doğrultusunda olumlu bir ilişki olduğunu ortaya koymuş; baba saldırganlığı ve anne kabulü psikolojik uyumun yordanmasmda en önemli değişkenler olarak belirmiştir.
Özet (Çeviri)
Drawing from parental acceptance-rejection theory (PARTheory), the present study compared a group of juvenile delinquents kept under custody in Izmir Correction Center and a group of normal adolescents in terms of perceived parental acceptance- rejection and psychological adaptation. Delinquent sample consisted of 84 male delinquents aged 15-20 and was compared with a sample of 46“normal”male Turkish adolescents. According to the results of the study, juvenile delinquents perceived more maternal and paternal undifferentiated rejection and more paternal aggression compared to the normal adolescents. In terms of overall psychological adaptation, juvenile delinquents were less well adapted than the normal adolescents. Compared to their normal counterparts, juvenile delinquents were more“independent”, emotionally unresponsive, had more negative self-esteem, and self-adequacy, and world view. Correlations between parental acceptance-rejection and overall psychological adaptation revealed significant relationships between these two variables in line with the views of the PARTheory. Paternal aggression and maternal acceptance appeared as the most important factors in the prediction of juvenile delinquency.