Sovyetler Birliği dönemi sonrası Orta Asya Cumhuriyetleri'nde entegrasyon süreçleri ve jeopolitik faktörler
Integration processes and geopolitical factors in Central Asian Republics after the Soviet Union
- Tez No: 162385
- Danışmanlar: PROF.DR. SUAT ÖKSÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
TÜRKÇE ABSTRAKT (en fazla 250 sözcük): Bu tezde Orta Asya ülkeleri, özellikle Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan, Tacikistan ve Kırgızistan arasındaki muhtemel bir bölgesel entegrasyonun olabilirlik, perspektif olarak“entegrasyonların kriterleri ve faktörleri”çerçevesinde bir çalışma yapılmıştır. Sovyetler Birliği'nin dağılması iki kutuplu dünya sistemini sona ermiştir. Bağımsızlığına kavuşan Türk Cumhuriyetleri ekonomik, siyasi, hukuki yeni arayışlara girmiş ve önemli sonuçlardan biri de beş yeni Orta Asya devletinin dünya sahnesine çıkmasıdır. Bu tez çalışmamızda son yıllarda dünyada ve Orta Asya bölgesinde gelişen entegrasyon süreçleri incelenmiştir. Ayrıca, etkili olan iç ve dış etkiler incelenerek bunların nasıl önlenebileceği araştırılmıştır. Orta Asya bölgesinde entegrasyon süreçlerinin ilk örnekleri incelenmeye çalışılmıştır. Bununla birlikte Orta Asya'daki ekonomik, siyasi, hukuki durumlar araştırılarak günümüzde gelinen noktaya değinilmeye çalışılmıştır. 144
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRAKT fen fazla 250 sözcük) : The research thesis studies the integration process that have taken place in the region of Central Asia and formation of new relations between newly independent republics of CIS. The study evaluates past ten years in a frame of changed political and economical environment. A special attention was focused on five Central Asian republics, among which Kazakhstan, Kirgizstan, Turkmenistan, Uzbekistan and Tadjikistan take place. The desintegration of USSR in 1991 has changed the structural balance and undoubtedly reflected on all neighbouring countries in this region of Eurasia and throughtout the world. However, due to reason of geopolitical characteristics of the region, the different aspects of intergovernmental integration related to economical and security issues became actually important over the past years. The study also elaborates, furthemore the causes of low performance of those governments in ensuring economic, politic and military integration, which should be fundamental objectives of all countries involved in. The new geopolitical configuration around Afghanistan and an increase of threat from unstable regimes gave a fresh impuls to a regional cooperation in Central Asia. Being a“strategic center”in a heart of Eurasia the future of“stans”is strongly correlated to the rules of the“Great Game”in which the USA replaces Russia, but where Russia still has a great influence in Central Asia and tries to reshape the regional balance of powers in Central Asia and the Caucasia after the 1 990s. In this view, and taking into account more independent actors, different opinions and ambitions of the heads of the governments, the region of Central Asia may face the prospect of greater political instability and chaos. Alternatively, through cooperative, pieceful and economically useful policies, the region may be politically stable as well economically rich and independent. 145