İzmir kenti bağlamında Türk sanat müziği korolarının içsel anlamı
The internal meaning of the Turkish art music choirs in İzmir
  1. Tez No: 162394
  2. Yazar: ÖZGE KARAÇÖL ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÜLGEN OSKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metodoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZET“İzmir Kenti Bağlamında Türk Sanat Müziği Korolarının İçsel Anlamı”başlıklı tezimizde, İzmir kentinde özellikle 1990'lı yıllardan sonra sayıları yüzü aşan amatör koroların artış nedenlerini sosyolojik olarak araştırmayı amaçladık. Daha önce böyle bir araştırılmanın yapılmamış olması, bizi bu araştırmayı yapmaya itmiştir. Araştırmamız bağlamında hipotezlerimiz şunlardı: Korolara katılanlar, küreselleşmeye karşı yerel olana tutunma çabası içindirler; kent yaşamının geriliminden uzaklaşmak istemektedirler; işsizlik sonucu korolara girmektedirler; emekli olan insanlar maliyeti düşük olduğu için korolara yönelmektedirler. Bu hipotezlerimiz bağlamında öncelikle kültür olgusunu değerlendirirken, bunun içinde küreselleşme ve kentleşme gibi kavramları inceledik. Korolar aynı zamanda sanatsal bir etkinlik de olduğu için, sanat ve oradan da müzik kavramını tezimiz bağlamında değerlendirdik. Alan araştırmamızın son bölümü yapılan anket sonuçlarının değerlendirilmesine ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In our thesis titled“İzmir Kenti Bağlamında Türk Sanat Müziği Korolarının İçsel Anlamı”we aimed to examine the reasons of the increase in the number of Turkish Art Music especially after 1990's in İzmir. Our hypothesis for his study are as follows: We can say that choirists want to withdraw themselves from the strain of urban life; they get themselves in choirs as a result of unemployment; the retired ones engaged themselves in choirs due to low cost. Within this context epecially while discussing the phenomenon of culture we also examined the concepts like globalization, urbanization. Due the fact that choirs at the same time perform an artistic activity, we also needed to discuss the concepts of art and music in our study. The final part of our thesis includes the evaluation of the results of interviews.