Çocuklar için bir kısa kognitif değerlendirme aracının Türkiye'de standardizasyonu ve geçerliliğinin incelenmesi
The Turkish adaptation of a brief cognitive screening test for children and investigation of the validity
  1. Tez No: 162393
  2. Yazar: GÜLNUR HARBEK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OYA SORİAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Bu çalışmanın temel amacı, SYSTEMS kognitif tarama testini Türkçe'ye uyarlamak, Türk normlarını saptamak ve aracın Türkçe versiyonunun güvenirlik ve geçerliliğini incelemektir. SYSTEMS, 5-12 yasları arasındaki çocukları kognitif işlevler açısından taramak için kullanılan kısa bir testtir. Test, oryantasyon, kayıt, dikkat, aritmetik, tekrar, hatırlama, dil, yönergelere uyma, okuma, yazma ve kopya etme becerilerini içeren bir dizi kognitif işlevi kapsayan 46 maddeden oluşur. SYSTEMS testinin Türkçe'ye uyarlanan maddelerinin iç tutarlılığı nasıl etkilendiğini incelemek ve en uygun maddeleri seçmek amacıyla, önce, 120 ilköğretim öğrencisinden oluşan bir örneklem üzerinde bir pilot çalışma yapılmıştır. İkinci olarak, SYSTEMS testinin Türkçe versiyonu olan ve İLKMED tarama testi adı verilen ölçme aracı, 6-14 yaşları arasında, ilköğretim öğrencilerinden oluşan 800 çocuğa uygulanarak Türk normları ve yaşa uygun kesme puanları saptanmıştır. Bu örneklem üzerinde İLKMED tarama testinin iç tutarlılığı ve test tekrar test güvenirliği oldukça yüksek bulunmuştur. Son olarak, 74 çocuktan oluşan klinik bir örneklem üzerinde yaşa uygun kesme puanını WISC-R zeka testi ile saptanan zeka düzeyini belirlemedeki duyarlılığı ve özgüllüğü incelenmiştir. İLKMED puanları, Z standart puanlarına dönüştürüldüğünde, WISC-R testinin IQ puanları ile orta düzeyde bir korelasyon gösterdiği bulunmuştur. İLKMED testi, 6-10 yaşları arasındaki çocukların bilişsel işlevlerini güvenilir ve geçerli bir biçimde değerlendirilmektedir. Testin klinik yararı, daha büyük klinik örneklemlerin test verileri bulunarak artırılabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is to adapt the SYSTEMS cognitive screening test into Turkish, to provide normative data for Turkish children, to examine the reliability and validity of the Turkish version. The SYSTEMS, a brief screening test of cognitive functioning is for children aged 5-12 years. It has 46 items, include a range of cognitive tasks including orientation, registration, attention, calculation, repetition, recall, language, commands, reading, writing and copying. First, a pilot study was conducted on a sample consisted of 120 school-age children, to choose the most appropriate items for the Turkish version of the SYSTEMS and to examine internal consistency of the translated items. Secondly, the Turkish version of the SYSTEMS screening test, that was called İLKMED was administered to a sample, consisted of 800 children attending primary school aged 6-14 years. Normative data and age appropriate cut-off scores derived from this sample, internal homogenity and test-retest reliability of the İLKMED screening test was found satisfactory. Lasty, on a clinical sample (n=74), sensivity and specificity of the age appropriate cut off values was examined. Strong positive and moderate correlation was found between converted İLKMED scores and IQ scores of the WISC-R intelligence test. İLKMED is reliable and valid measure of cognitive functions of the children aged 6-10 years. The utility of this test for clinicians cloud be enhanced by the provision of large cilinical sample data.