Türk halk oyunları üzerine yapılan bilimsel çalışmaların analitik bibliyografyası
An analytic bibliography of a scientific study on Turkish folk dances
  1. Tez No: 162397
  2. Yazar: DERYA ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRBÜZ AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dünyası Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (Folklor) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Türkiye'de halk oyunları ile ilgili olarak yapılan çalışmaların bibliyografik bir değerlendirilmesi yapılmıştır. Herhangi bir konuda yapılacak olan bibliyografya çalışmasının, konu üzerinde daha önceden yapılmış çalışmaları ortaya koyma ve daha sonra benzer konularda yapılacak araştırmalara sistematik bir kolaylık getirme gibi bir işlevi vardır. Tez çalışmasının analitik çözümlemeye dayandırılması da söz konusu çalışmaların içeriklerine yönelik bir değerlendirme yapıldığını göstermektedir. Halk oyunları üzerinde yapılan çalışmalar, temel olarak iki bölümde incelenmiştir. Türk halk oyunları hakkında yazılan kitaplar ve Türk halk oyunları hakkında yazılan makaleler olarak iki temel bölüm bulunmaktadır. Bu iki bölümle ilgili olarak yapılan analizler de bölüm sonlarına eklenmiştir. Halk oyunları hakkında yazılan kitaplar adına verdiğimiz ilk bölümde halk oyunlarıyla ilgili kitaplar tespit edilmiş ve bu kitaplar yazar adlarına göre alfabetik olarak listelenmiştir. Kitapların hepsine ulaşılması mümkün olamayacağından, bu kitaplardan alan için önemli olan yazarlara ait olan ya da içerik olarak önemli bulunan bir kısmı analitik olarak incelenmiştir. Yapılan analizde kitapların içerikleri hakkında bilgi verilmiştir. Halk oyunları hakkında yazılan makaleler adlı ikinci bölümde, halk oyunlarıyla ilgili makaleler yazar adlarına göre alfabetik olarak listelenmiştir. Bu makalelerden alan için önemli olan yazarlara ait olanlardan bir kısmı çalışmanın sonuna aynen eklenmiştir. Sonuç bölümünde de tez hakkında genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work, a bibliographic evaluation of the works made regarding folk dances in Turkey has been made. A bibliographic work regarding any subject has functions as putting forth the previously made works regarding the same subject for consideration, and providing a systematically facility for the researches to be performed later on regarding similar subjects. The fact that the thesis work is based on analytic analyses shows that an evaluation oriented towards the contents of the works under consideration. Works made regarding folk dances, has been considered basically in two sections. There exist two basic sections as“Books concerning Turkish folk dances”and“Articles concerning Turkish folk dances”. The analyses done regarding these two sections have been attached at the end of each section. In the first section we named“Books concerning Turkish folk dances”, the books concerning folk dances have been determined and the determined books have been listed alphabetically in accordance with the names of the authors. Since it would not be possible to reach all books, the books written by the authors having importance for the field or a part of these determined books which is found to be of importance as to contents have been studied analytically. Information regarding the contents of the books have been given in the analysis performed. In the second section we named“Articles concerning Turkish folk dances”, the articles concerning folk dances have been listed alphabetically in accordance with the names of the authors. Some of these articles written by the authors having importance for the field have been entirely attached at the end of the work. A general evaluation regarding the thesis has been made at the conclusion section.