A semiotic approach to J.R.R Tolkien's The Lord Of The Rings
J.R.R Tolkien'in The Lord Of The Rings adlı eserine göstergebilimsel bir yaklaşım
  1. Tez No: 162398
  2. Yazar: TUĞÇE ÇELENK ARIKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. DİLEK DİRENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÇELENK 93 TÜRKÇE ABSTRACT (en fazla 250 sözcük^: Tanınmış Fransız düşünür Roland Barthes (1915-1980), edebi metinlerin iki ayrı gruba ayrılabileceğini önerdiğinde eleştiri kuramlarına yeni bir soluk kazandırmıştır. Barthes'a göre, edebi metinlerin bir kısmı kendini okutmaktan öteye gidemez. Söz konusu metinlerde, okurdan herhangi bir katkı ya da çaba beklentisi yoktur. Bu tür metinlere okunabilir metinler de denebilir. Öte yandan, kimi metinler okurdan katılım ve müdahale bekler. Bu tip metinler okurdan metni yeniden yazmasını talep eder. Barthes bu metinleri yazılabilir metinler olarak adlandırır. Barthes bu aynım açıklayabilmek amacıyla analiz ettiği metni, çeşitli kodlar aracılığıyla incelemiştir. Bu çalışmanın amacı, Barthes' m önerdiği kodları J. R. R. Tolkien' in Yüzüklerin Efendisi adlı eserine uygulayarak söz konusu kitabın hangi metin türüne ait olduğunu saptamak olmuştur. Yüzüklerin Efendisi kitabının metmbirimler aracılığıyla incelenmesi sonucunda, kitabın her iki metin türünden de özellikler taşıdığı ve dolayısıyla, melez bir metin olarak adlandırılabileceği kararma varılmıştır. Böyle bir metnin varlığı Barthes' in yaptığı gruplamayı çürütmektense söz konusu gruplamayı daha da zenginleştirmektedir.
Özet (Çeviri)
ÇELENK 92 İNGİLİZCE ABSTRACT (en fazla 250 sözcük): The renowned French critic Roland Barthes (1915-1980), definitely paved the way to a comprehensible analysis of literature when he proposed a distinction between two kinds of writing. According to Barthes, there are texts which have a totally signifying nature and which, thus, make the reader redundant. On the other hand, there are also texts which do not offer a comfortable practice of reading and which require a kind of rewriting of literature through the co-operation of the reader. Barthes applied five codes in his taxonomy so as to reveal this distinction between texts. The same codes are applied to J. R. R. Tolkien's The Lord of The Rings to see if it is a“writerly”text or a“readerly”one. It is concluded that the book has features from both writerly and readerly texts as Barthes described them in bis work S/Z. The Lord of The Rings seems to enjoy some of the characteristics of both realms and therefore, it can well be considered a hybrid text which further enriches Barihes's taxonomy according to mis dissertation.