Özel televizyon işletmelerinde halkla ilişkiler
Public relations of private television organizations
- Tez No: 162399
- Danışmanlar: PROF.DR. SEYİDE PARSA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 417
Özet
ÖZET Televizyon belli bir toplumsal yapının, ekonomik, siyasal, teknolojik ve kültürel ürünüdür. En temel anlamda“uzağı yakına getirme aracı”olan televizyon, aslında devamlı gelişim kaydeden bir sektördür. Sektörel bünyesi içersinde, kopuklukları engellemek ve bütünlüğünü korumak için televizyon; kendini oluşturan ağ üzerindeki öğeler arasında iletişimi en iyi ve etkin şekilde kullanmak durumundadır. Televizyon yayıncılığında organizasyonun içindeki ve dışındaki kitleler ile sağlıklı iletişim ortamını yaratacak olan halkla ilişkilerdir. Bu çalışmanın temel amacı, özel televizyon işletmelerinde halkla ilişkiler işlevini incelemektir. Bu nedenle tezin birinci bölümünde, Özel televizyon yayıncılığının gelişimi, kamu yayıncılığı ile birlikte ele alınıp açıklanmaya çalışılmıştır. Bu bölümde kamu ve özel yayıncılık kavramları Dünyada ve Türkiye'de tarihsel gelişimi içinde açıklanmaya çalışılmıştır. Tezin ikinci bölümünde, özel televizyon işletmelerinin yapısı üzerinde durulmuş,, ayrıca bu işletmelerin amaçları, yönetim, üretim, pazarlama, finans işlevleri detaylı bir şekilde incelenmeye çalışılmıştır. Tezin üçüncü bölümünde, halkla ilişkiler kavramı üzerinde durulmuştur. Bu bölümde kavramın tanımı, tarihçesi, araçları ve dört halkla ilişkiler modeli aktarılmaktadır. Ayrıca halkla ilişkilerin özel televizyon işletmelerinde önemi ve üstlendiği rol (tanıma, tanıtma, imaj yaratma, sponsorluk, sosyal sorumluluk ), halkla ilişkiler yönetimi üzerinde durulmaktadır. Özel televizyon işletmeleri ve halkla ilişkiler kavramları arasındaki ilişki, üçüncü bölümde ayrıntılı olarak açıklanmaktadır. Bu bölümde özel televizyon işletmelerinde halkla ilişkiler uygulamaları anlatılmış, bu uygulamalar sonucunda halkla ilişkiler etkinliğinin ölçümlenmesi ve halkla ilişkilerde kriz durumunda yapılması gerekenler anlatılmaya çalışılmıştır. Tezin dördüncü ve son bölümünde özel televizyon işletmelerinden dokuz tanesinde halkla ilişkiler uygulamalarına yönelik araştırma yer almıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Television is the economical, political, technological and cultural product of a certain social constitution. Television, which is basically a tool of 'bringing distant, closer' is in fact a continuously developing sector, in order to hinder fragments and preserve integrity, television has to use communication between the elements which constitudes its network, effectively, in television broadcasting, it is public relations, which creates good communication atmosphere with the masses,in and out of the organization. The basic aim of this work is to examine the function of public relations in private television administrating. Because of this reason, in the first part of this thesis, private television broadcasting is tried to be clarified, together with public broadcasting, in this section, public and private broadcasting concepts are tried to be explained by their historical development both in Turkey and in the world. In the second part of the thesis, private television administratings' structures are emphasized, and also objectives, management, production, marketing and financial functions of these administratings are tried to be examined in a detailed way. The concept of public relations is emphasized in the third part of the thesis, in this section, the definition of this concept, its brief historical account, tools and four models of public relations are mentioned. Also the importance and role of public relations in private television broadcasting - recognition, presenting, image creating, sponsorship, social responsibility- and public relations management is emphasized. The relation between private television broadcasting and public relations is clarified in a detailed way, in the third section, in this section, applications of public relations in private television broadcasting are explained, and by these applications, estimating the efficiency of public relations and the things which should be done as a result of a crisis in public relations are told. In the fourth and last section of this thesis, a research about public relations applications in nine private television broadcastings is involved.