Demirköy (Kırklareli) ve civarının flora ve vejetasyonu
- Tez No: 18787
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖZCAN SEÇMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
-138- 7. ÖZET Bu çalışmada, Trakya Bölgesi» nde kuzey batx.-güney doğu yönün de uzanan Istranoa (Yxldxz) Dağları* nın üzerinde- bulunan va Kırklaı- reli îli'na bağlaı olan Demirköy İlçesi ve civarının, flora, ve veje tasyonu incelenmiştir. Arastxrma bölgesi, yaklaşık olarak 60 km. çaplı bin daira şeklinde? olup, tamamı, A1(E) karesi İçinde yer almaktadır. Araştırma* Bölgesi» nde, 94 familya ve 312 cinse ait, toplam 601 takson tesbit edilmiştir. Araştırma Bölgesi* nde, etkisi en belirgin fitocoğrafik bölge, Euro-Siberian Bölgesi ve özellikle de, bu bölgenin Euksin sektörüdür. Bu fitocoğrafik bölgenin etkisi, güneye ve doğuya doğru gidildikçe azalmaktadır. Tesbit edilen 601 taksondan, endemik olanların miktarı dokuz olup, endemizm oranı, % 1,5* dur. Dolayısıyla, bölgenin, endemizm yö nünden pek zengin olduğu, söylenemez. Araştırma Bölgesi' nde, dört vejetasyon tipi ve bu vejetasyon tipleri içinde de, çeşitli bitki birlik ve grupları- tesbit edilmiş tir. Bu dört vejetasyon tipi ile, bitki birlik ve grupları, aşağıda belirtilmiştir: 1. Orman vejetasyonu : l.a, Quercus hartwisianar-Quercus petraea. ssp. petraea bir liği. l.b, Fagua orientalis-Kaododendron ponticum birliği. I.e. Carpinus orientalia ssp. arientalis-Querouaa robur ssp. robur birliği. l.d. Carpinus betulus-Acer campestra ssp* campestre birli ği. 2. Sucul vejetasyon : Bu vejetasyon, Araştırma Bölgesi* nin kuzey doğusunda, bulunan Erikli Gölü, Sülüklügöl ve Kocagöl (Mert Gölü). da tesbit edilmiş-139- olup, en çok bulunan "bitki gruplara Trapa. natans. Potamogetofr no do*- sus, Typha. domingensis, Sohoenopleetus lacustris ssp0 lacustris, Schoenoplectus lacustris ssp* t aber na emont anii « Scfaaenoplectus lito- ralis, Phragmites aust rails, Bulboschoenus maritimus var. oymosus, Myriophyllum spicatum ve Juncus maritimus 'dur* 3. Çalı- vejetasyonu ve 4. Çayın: vejetasyonudur. Bu son iki vejetasyon ise, otlatma gibi tahribattan dolayı, henüz klimaksa ulaşmamış olup, homojen bir floristik yapı ile, düzen li bir sintaksonomik yapıya sahip değildirler* Araştırma sonuçlanma göre, gerek Trakya Bölgesi' nin tamamında, gerekse, onu temsil ettiği düşünülebilen Araştırma Bölgesinde, Ana- dolu yarımadasında, görülen iklim tipleri ile, f itocoğrafya bölgele rinin, hemen hemen tamamı görülmekte olup, floristik ve vejetasyona! yönden, oldukça zengin olan Trakya Bölgesi, daha geniş çapta- araştır maları beklemektedir.
Özet (Çeviri)
-140- 8, SUMMARY In this study, the flora, and vegetation of tha Town called Demirköy and its surroundings which belongs ta Kırklareli Provinca and is placed an tha Istranc» (Yxldmz) Mountains which extend from north west to south east direction were investigated* The study area is in the circle? shape which has about 60 km, diamater and all of it placed in A1(E) square. 601 taxa belong to 312 genera, and 94 families were found out. The most influential phytogeographical region in the investi gation regien is Eura-Siberian and especially, Euxina sector of this phytogeographical region. That dominancy of this region declines to wards south and east. The endemic number of this 601 taxa in question ara nine and the endemism ratio is, 1,5 %. Therefore, the study area is not rich as endemics. Four kinds of vegetation and various plant associations and groups of these four kinds of vegetation wera found out in the study area. They ara as follows: 1, Forest Vegetation: l.a. Quercus hart wis ianar-Quercus petraea ssp. petraea» asso ciation. l.b. Fagus qrientalis-Rhodadendron ponticum association. l»c. Carpinus orientalis ssp. orientalis-Quercua robur ssp. robur association. l.d.Carpinus betulus-Acer oampestre ssp. eampoatre associa tion. 2. Aquatic Vegetation: This vegetation was found out in the Erikli Lake, SüliikltL Laka and Koca Laka (Mert Lake) in the north east off the study area- and the plant groups which has the highest frequency in these places are aa follows:-141- Trapa natana. Potamogeten nodgsus,, Typha doa&ngensis,. Schoe- noplectus lacustris ssp0 lacustrja, Schoenoplectus lacustris ssp. t abernaemontanii t Schoenoplectus lit oralis,. Phragmites australisf Bulbeschoenus maritimus var, cvmosus. Myriophvllum spftcatum and Jun- cua maritimus. 3. Shrub vegetation and 4* Grass vegetation. The last two vegetatioa have aat yet reached the climax and have not a. homogeaeous floristical structure aad a regular syataxone- mical structure because of the destructions of the animals as graze. Accordiag ta the; results of the iavestigation, all of the different climate kinds aad the phytogeographical regions of the A- natalia Peninsula have been seen either in the Thrace region and in our study area where represents the Thrace region need a-, greater in vestigation because of its richness as flora and vegetation.