Biyografik filmlerde toplumsal cinsiyet sunumları: Kadın ve erkek sanatçıların biyografik filmlerinin karşılaştırmalı çözümlemesi
Gender representation in biographical films: Biographical films of women and men artists of comparative analysis
- Tez No: 162409
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NİMET ÖNÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 289
Özet
ÖZET Toplumsal cinsiyet, insanların eril ve dişil olmak üzere üremeye dayalı Farklılaşmasından yola çıkılarak kadın ve erkek için uygun görülen davranışların kültürel olarak tanımlanmasıdır. Buna göre toplum içinde kadın ve erkekten cinsiyetleri doğrultusunda şekillenmiş olan farklı roller üstlenmeleri beklenmektedir. İlkel dönemden beri ekonomik, kültürel, bilimsel, siyasal ve teknolojik gelişmeler sayesinde toplum yapısı gelenekselden moderne doğru bir dönüşüm yaşamaktadır.Bu, kadın ve erkeğin toplumsal rol ve statülerinde olumlu anlamda değişimlerin yaşanmasını sağlamıştır. Bu değişimlere rağmen günümüzde hala en modem toplumlarda bile geçerliliğini koruyan kadın ve erkek arasındaki bu“farklı rolleri üstlenme”durumu kadını erkeğe göre sadece farklı değil eşitsiz noktalara sürüklemektedir. Toplumun her alanında var olan cinsiyete dayalı farklılaşma toplumu oluşturan sistemsel parçalardan biri olan sanat alanında da görülmektedir. Sanat tarihi, toplumsal cinsiyet açısından incelendiğinde kadına ilişkin iki sorun tespit edilmektedir, tiki kadının sanat eserlerinde cinsel kimliği ve rolleri çerçevesinde cinsel nesne ya da güçsüz kadın olarak sunulması, ikincisi ise sanatsal üretimin gerektirdiği yaratıcı dehanın erkeğe özgü olduğu düşünülerek kadın sanatçıların varlıklarının yok sayılmasıdır. Sanat dallarının arasında en genci olan sinema ile toplumsal yapı sürekli olarak karşılıklı etkileşim halindedir. Filmler, hem üretildikleri dönemin toplumsal, kültürel değerlerini yansıtırlarken hem de toplumsal yapı üzerinde yönlendirici bir etkiye sahiptirler. Bu nedenle sinemadaki kadın ve erkek sunumları toplumsal cinsiyet açısından incelendiğinde karakterlerin geleneksel anlatı kodlarını taşımakta oldukları görülmektedir. Tarihteki kadın ve erkek sanatçıları anlatan biyografik filmler, özelde sanatçıların genelde ise bütün karakterlerin aile içi ve toplumsal ilişkilerinde nasıl sunulduklarım araştırma fırsatı veren filmlerdir. Bu sebeple tarihin farklı dönemlerinde yaşayan sanatçılara yönelik toplumsal yaklaşımları da değerlendirme fırsatı verecek şekilde seçilen dört adet biyografik filmde içerik analizi yöntemi kullanılarak toplumsal cinsiyet sunumları incelenmiştir. 289
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Gender means that attitudes suited to woman and man are described as cuiturai using humans differentiation connected with reproduction organs as masculine and feminine. In respect of this, it is expected that woman and man should undertake on different roics that are shaped by their sexuality in society. Social structure has come to pass a transformation from conventional towards modern since primitive ages with support of economical, cultural, scientific, political and technological developments. This has provided positive changes about social roles and statutes of woman and man. Despite all of these changes above, nowadays status of“taking on different roles”that has continued validity even in the modernist societies has dragged women in comparison with man towards unequal positions, not only different. Differentiation connected with sexuality that has been seen in all of parts of a society; also in art, that is one of systemic part which forms a society, we can face, too. When history of art is researched as a point of gender, we can talk about two problems about woman. Firstly, woman has been represented as sexual subject or weak woman related to her sexual identity and roles in art work. Secondly, existence of woman artist has been seen like“absence”, due to creative intelligence needs for artistic production has been thought only unique to a man. Cinema, which is the youngest among branches of art, is always in an interaction with social structure. Films either reflect social and cultural values of time period that they have been produced in or have an orientation impact on social structure. By the way, we face characters include conventional narrative codes, when representations of woman and man in movies are investigated about gender. Biographical films which are related with women and men artists in history are movies giving a chance to research in their families and social relationships. For this reason, gender representations are tried to be examined by using method of Content Analyses in chosen four biographical films that will also give us opportunity to evaluate social approaches about artists, whom are living in different ages from each other.