Para ikamesi altında makroekonomik politikaların etkinliği: 1980 sonrası Türkiye örneği
The effectiveness of macroeconomic policies under the currency subtitution: The Turkish case after 1980
- Tez No: 162410
- Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN AYDOĞUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Geçmiş otuz yıl boyunca Türkiye ekonomisi makroekonomik istikrarsızlıklar yaşamış ve uygulanan istikrar politikaları ekonomideki yapısal kırılganlıklar nedeniyle başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Yüksek iç ve dış borçlar ve kronik enflasyon bu dönemin en önemli özellikleridir ve sözü edilen problemler nedeniyle Türk Lirası önemli ölçüde değer kaybetmiştir. Bu çalışmanın amacı Türkiye'deki para ikamesi sürecini para ikamesinin doğrudan ve dolaylı modellerini kullanarak analiz etmektir. Doğrudan modelin tahmin sonuçları reel para talebinin yerli ve yabancı menkul değer faiz oranlan, enflasyon ve yerli paranın beklenen değer kaybına bağlı olduğunu göstermektedir. Beklenen değer kaybının anlamlı bulunması Türkiye'de doğrudan para ikamesinin olduğuna işaret etmektedir. Etki tepki ve varyans ayrıştırma analizlerine göre enflasyon ve yerli paranın beklenen değer kaybı para talebinin kendisinden sonra para talebine ait hata öngörü varyansının çoğunu açıklamaktadır. Para ikamesinin dolaylı modelinde eşbütünleşme analizi dolarizasyon oranı, yerli ve yabancı faiz oram ve kriz değişkeni arasında uzun dönemli bir ilişki olduğunu göstermektedir. Yabancı faiz oranı dışındaki tüm değişkenler anlamlıdır ve beklenen katsayı işaretlerine sahiptir. Eşbütünleşme analizine göre, finansal baskı endeksinden elde edilen kriz kukla değişkeni diğer açıklayıcı değişkenler içinde en anlamlı bulunan değişkendir. Ekonometrik analizlerden elde edilen sonuçlar para ikamesinin yurtiçi para talebini doğrudan ve dolaylı yollarla etkilediğini göstermiştir. Ampirik bulgular aynı zamanda geniş tanımlı para talebi ile dış değişkenler arasında istikrarlı bir ilişki olduğuna işaret etmektedir. Bu nedenle etkin bir makroekonomik politika tasarımı için, otoriteler para ikamesi ve sermaye hareketliliğini iki önemli faktör olarak göz önünde bulundurmalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Over the last three decades Turkish economy has experienced periods of macroeconomic instability and several stabilization efforts have failed owing to the structural fragility of the economy. High domestic and foreign debts and chronic inflation are one of the most important characteristics of this period and due to these mentioned problems value of Turkish lira diminished significantly. This study is aimed to empirically examine currency substitution process in Turkey using a both direct and indirect currency substitution models. The estimation results of direct model shows that long-run demand for real balances depends upon real income, interest rates on government securities, interest rates on foreign securities, inflation and expected rate of depreciation of domestic currency. Significance of the expected rate of depreciation indicates existence of direct currency substitution in Turkey. According to impulse response and variance decomposition analysis inflation and expected rate of depreciation of domestic currency explain most of the forecast error variance of money demand after its own shocks. In the indirect model of currency substitution, cointegration analysis reveals that there is a long run relationship between dollarization ratio, domestic and foreign interest rates, and crisis dummy variable. All variables except for the foreign interest rate is significant and have expected signs. According to cointegration test results, Crisis dummy variable obtained from financial pressure index is found to be the most significance variable among the other explanatory variables. The results obtained from the econometric analysis show that currency substitution affects domestic money demand both direct and indirect ways in Turkey. Empirical findings also reveal a stable relationship between the demand for broad money and foreign variables in Turkey. Therefore for an effective macroeconomic policy designing, the authorities should take into account currency substitution and capital mobility as the two international factors.