Türkiye'de para ikamesi
- Tez No: 51480
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İLYAS ŞIKLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Bu çalışmada para ikamesi olayı incelenmiştir. Para ikamesi genellikle halkın yabancı paraya olan talebine işaret eder. Para ikamesi parasal ekonomiler ve ulus lararası finans literatüründe, makro ekonomik politikalar üzerindeki etkileri nedeniyle, önemli derecede dikkat çekmektedir. Çalışmanın birinci bölümünde para ikamesinin anlamı açıklanmış ve makro eko nomik politika analizleri açısından önemi ve sonuçlan bazı detaylarıyla tartışılmıştır. Bu sonuçlar üç ana başlık altında toplanabilir: Para politikası ve parasal bağımsızlık, döviz kurlarındaki belirsizlik ve para talebinin istikrarsızlığı. İkinci bölümde çalışmanın amacı, Türkiye'de para ikamesinin anlam ve önemi incelemektir. Bu bölümde yabancı mevduatla tanışmanın etkileri ve büyük finansal gelişmeler ele alınmıştır. Para ikamesiyle ilgili bu çalışmalar, son bölümde Türkiye'de para ikamesinin ekonometrik analizi tarafından takip edilmiş ve yabancı para talebinin yurtiçi ekonomik değişkenlere karşı çok hassas olduğu ve yurtiçi ekonomi politikalarından etkilendiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the phenomenon of currency substitution has been investigated. Currency substitution generally refers to the demand for foreign money domestic residents'. In the literature on monetary economics and international finance, currency substitution has received considerable attention because of its effects on macro economic policies. In the first chapter of this study, the meaning of currency substitution is explained and its importance and implications for macroeconomic policy analysis are also discussed in some detail. These implications have been studied under three headings: Monetary policy and monetary independence, indeterminacy in exchange rate level and instability in money demand. In the second chapter, the main goal is to investigate the importance and significiance of currency substitution in Turkey. The effect of introducing foreign exchange deposits and major financial developments are discussed. Then a discussion on previous studies on currency substitution is fallowed by statistical observation of Turkish experience in the last chapter. And it is found that demand for foreign currency is very sensitive to domestic economic variables and it is affected by domestic economic policies. m