Ege bölgesi camilerinde kullanılan ahşap kapı ve pencere kanatları
The wing of wooden door and windows which used Agean regional mosques
- Tez No: 162427
- Danışmanlar: PROF.DR. BEKİR DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
TÜRKÇE ABSTRAKT fen fazla 250 sözcükV Ahşap, bütün kültürlerde malzeme yapısı, rengi ve estetik görünümü, biçimlendirme ve kullanım kolaylığı bakımından, üzerinde sanatın ve zanaatın birleştirilmesiyle meydana getirdiği zengin görünümü nedeniyle, her zaman ilgi çekmiş ve beğeni kazanmıştır. Anadolu Ahşap Sanatı ise, hakkında pek fazla bilgi bulunmayan konulardan birisidir. Biz bu çalışmamızda, bugüne kadar yapılan çalışmalara ilave olarak, Ege Bölgesi 'nde bulunan ahşap kapı ve pencere kanatlarım teknik, şema ve süsleme açısından inceleyip, bir katalogunu çıkarttık. Çalışmamız, coğrafi bakımdan Ege Bölgesi'ni, yapı tipi açısından camileri, esere göre bakıldığında da kapı ve pencere kanatlarını kapsamaktadır. Ancak bazı camilerde kapı ve pencere kanatları ile birlikte, bulunduğu yapıdaki diğer eserlerle benzer teknik ve süsleme özellikleri taşıması bakımından, dolap kanatları da ele alınmıştır. Camideki eserlerin tanıtımında, yapının kısaca tarihi, ahşap kapı veya pencerenin yapıda bulunduğu yeri, eserin ölçüleri, süsleme teknikleri ve süsleme özelliklerinden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
33 2-. TÜRKÇE ABSTRAKT (en fazla 250 sözcük): In whole cultures, all the time wooden, interested and liked structure of material, colour and esthetic, formating and facility of usage, Anatolian wooden art is the one of the subject which we have not ebough information about. In this our work, we studied Agean region wings of door and window about technique, decoration and we catalogued them. This work comprise that all Agean region, structure of mosque, wing of doors and windows. But in some mosques was taken in hand cubbord covers. First we mwntioned short history of mosque, then place of the structure in mosques, demension of Works, decoration techniques and specials of decoration.