19. ve 20. yüzyıl Avrupa resim sanatında kentte mekân betimlemeleri
Spatial portrayals of the city in the 19th and 20th century European art of painting
  1. Tez No: 753395
  2. Yazar: SİNEM ŞENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ÇİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bir yerleşme biçimi olan kent, toplumların gelişme sürecinde değişimlerin yaşandığı ve ihtiyaçların karşılandığı (barınma, dinlenme, çalışma gibi) birimlerdir. İlk çağlardan beri büyüyen kent, yaşamdan etkilenmiştir. Kentlerdeki yaşayış biçimi, düşünce yapısı ve ekonomisi kentlerin formunu oluşturmuştur. Sanayileşme ile kentte nüfus artmış ve kentlileşme dünyaya hâkim olmuştur. Nüfus artışı ile birlikte modern hayatın getirdiği sorunlar (savaşlar, teknolojik gelişmeler, ekonomi gibi) doğrudan ya da dolaylı yoldan insanları etkilemiştir. Sürekli artan kent nüfusu yaşamın getirdiği sosyolojik, politik ve kültürel olgular sanata da yansımıştır. 20. yüzyılda kentlerde görülen değişim toplumdaki yaşam biçimlerine ve sanat alanında yeniliklere kapı açmıştır. Her dönemin sanatçısı kenti farklı yorumlamıştır. Böylece kent imgesinin resme yansıması akımlarla değişime uğramıştır. Bu çalışmada 19. ve 20. yüzyıl kent yaşamı hakkında bilgi verilmiş; kentlileşme, günlük yaşam, mekân ve kenti oluşturan ögeler (meydanlar, meydandaki yapılar, köprüler ve demiryolları) araştırılmıştır. Kent tanımı yapılmış ve eleştirel tavra sahip olan birçok sanatçı tarafından yorumlanan kentin resim sanatıyla etkileşimi ve kentli bireylerin sanatla ilişkisi incelenmiştir. Son bölümde, 19 ve 20. yüzyılın kentli sanatçılarının çalışmalarındaki köprü, meydan, meydandaki yapı, demiryolu ve fabrika ögelerini ele alışı incelenmiştir. Kent, kendi sanat anlayışlarıyla ve yaşadıkları dönemin içinde bulunduğu koşullarla değerlendirilmiş ve farklı bakış açılarıyla yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The city that is a form of settlement is a unit in which changes take place and needs such as accommodation, recreation, and working are met in the development process of societies. The city that grew since the First Age was influenced by life. The living style, the structure of thinking, and the economy of cities constituted the form of cities. Along with industrialization, the population increased in the city, and urbanization dominated the world. Along with the population increase, problems accompanying modern life (wars, technological developments, economy, and so on) affected human beings either directly or indirectly. The constantly growing urban population besides sociological, political, and cultural phenomena presented by the life had implications also on the art. The change observed in cities in the 20th century opened the door for lifestyles in society and novelties in the field of art. The city was interpreted differently by the artist of each epoch. Thus, the reflection of the city image in the painting changed along with art movements. This study provided information about city life in the 19th and 20th centuries and researched the urbanization, daily life, space, and elements forming the city (squares, structures in squares, bridges, and railways). Moreover, the city was defined, and the interaction between the art of painting and the city, which was interpreted by numerous artists who had critical attitudes, was analyzed as well as the relationship of urbanites with the art.