Âheng-i Tarab (çeviriyazım ve inceleme)
Âheng-i Tarab (transcription and analysis)
  1. Tez No: 162460
  2. Yazar: BAŞAK ŞENER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAKAN CEVHER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
ÖZET Âheng-i Tarab (Çeviriyazım ve İnceleme) adlı tezim bir güfte kitabı olan ve Zenci Salih Efendi'ye ait olan Âheng-i Tarab'ın Ocmanlıcadan Latin alfabesine bire bir çevirimi ve Etem Ruhi Üngör'ün Türk Müziği Güfteler Antolojisi adlı kitabıyla karşılaştırılmasını içermektedir. Tezin 1. bölümünde Âheng-i Tarab'ın yazan olan Zenci Salih Efendi'nin doğum ve ölüm tarihleri ile eserlerine yer verilmiştir. Kaynaklarda Zenci Salih Efendi'nin çok tanınmamasının neticesi olarak kendisine ait kısıtlı bilgi bulunabilmiştir. 2. bölümde Âheng-i Tarab' m çeviriyazımı yer almaktadır. 3. bölüm eserin istatistiksel analizini içermektedir. Bu bölümde güfte adına göre, bestecisine göre, makamına göre, usûlüne göre, türüne göre,tür dağılımına göre, besteci dağılımına göre, usûl dağılımına göre ve makam dağılımına göre istatistiki analizler tablolar halinde verilmiştir. 4. ve son bölümde ise Aheng-i Tarab içerisinde yer alan güftelerin Etem Ruhi Üngör'ün yazmış olduğu Güfteler Antolojisi ile karşılaştırılması yer almaktadır. Bu bölümde çevirisini bizim yapmış olduğumuz güfteler Etem Ruhi Üngör'ün daha önceden çevirerek Güfteler Antolojisi'nde verdiği güftelerle karşılaştırılmış ve arada farklılıklar olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Âheng-i Tarab(translation and investigation) is my thesis which is the lyric book of Sir Zenci Salih. This thesis includes the transcript of the book named Âheng-i Tarab from Ottoman Turkish to Latin alphabet and comparement with Etem Ruhi Üngör's book which' s name is Turkish Music Lyrics Anthology. The first part of the thesis includes the writer of Âheng-i Tarab Sir Zenci Salih' s born and death dates, his job and his Works. The second part includes the transcript of Âheng-i Tarab. The third part includes the statistical analysis of the book. In this part the statistical analysises were given with tables according to the name of the lyric, composer, mode, methods and distrubition of the lyric, composer, mode and methods. The fourth and the last part includes the comparement of the lyrics in Âheng-i Tarab with Etem Ruhi Üngör's book“Turkish Music Lyrics Anthology”. In this part we compared the lyrics which we have transcripted with the transcriptions of Etem Ruhi Üngör's lyrics from his book named Turkish Music Lyrics Anthology. We analysed that there were differences between our transcriptions and Turkish Music Lyrics Anthology book.