Halkla ilişkiler etkinliklerinin stratejik yönetimi
Strategic management of public relations activities
- Tez No: 162461
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BİLGEHAN GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
Rekabetin yoğunlaşması, pazarların küreselleşmesi, teknolojinin hızlı gelişmesi, tüketicinin bilinçlenmesi ve bu gelişmeler paralelinde tüketicinin tüm işletme faaliyetlerinin odak noktası haline gelmesi, kurumların hedef kitleleri ile daha etkin iletişim çalışmalarında bulunmak zorunda bırakmıştır. Hedef kitleleri ile iletişim kurabilen, onların nezdinde imaj ve itibarlarım yükseltebilen kurumlar her zaman daha başarılı olmuştur. Rekabetin yoğun olarak yaşandığı küresel pazarlarda halkla ilişkiler etkinlikleri ürünlere yönelik iletişimlerin çalışmalarının yürütülmesini, kurumsal anlamda hedef kitle zihninde imaj ve itibar oluşturabilmesini sağlayacaktır. Halkla ilişkiler etkinlikleri, uygulama öncesinden sonrasına birçok faaliyetin yürütülmesi sonucunda oluşan süreçlerdir. Karmaşık yapıya sahip bu süreçlerin başarısı, süreç dahilindeki bütün eylemlerin, belirlenen temel amaç ve hedefler doğrultusunda birbiri ile koordineli olarak yürütülmesine, diğer bir ifade ile stratejik olarak yönetilmesine bağlıdır. Mühendislik alanında yoğun olarak kullanılan ve yürütülecek faaliyetin tüm iş süreçlerinin zaman unsuru göz önüne alınarak şematize edilmesi tekniği olan PERT (Program Eveluation and Review Technique) yöntemi, stratejik olarak yönetilmek istenen halkla ilişkililer etkinliğine önemli katkılarda bulunacaktır. Halkla ilişkiler etkinliğine dair iş süreçlerinin PERT tekniği kullanılarak planlanması ve buna paralel şebeke diyagramının oluşturması, sürecin tüm aşamalarının etkin olarak denetlenmesini ve gerekli görülen yerlerde düzeltmelerin hızla yapılabilmesine olanak tanıyacaktır.
Özet (Çeviri)
Enterging in competition, globalization of markets, fast improvment in technology, improvment in customer consciousness and focusing on consumer in all management activities that is parallel with all other improvments make organizations to have more effective communications with the target mass. The organizations, which can communicate with their consumers and increase their image and esteem in terms of consumer discrimination, can always be more succesful. In the global markets where a huge competition is, the public relations activities support the activities of communiations with the consumers directed to the product and form the image and esteem in the mind of target mass in institutional terms. The activities of public relations are the processes that consist of many activities before and after the application.the success of these complex structured process is dependent upon the hormonious administration of all activities with the main aims and goals or strategical management in other expression. The“PERT”(Program Eveluation and Review Technique) method that is the technique of outlining of all work processes are mostly used in engineering and to be administrated i n t erms oft ime w ill c ontribute t o t he a ctivities o f p ublic relations a re admired to administrate strategically.Being planned with the PERT technique of the business activities that are about the activities of public relations and formations of net diagramme in a parallel way make the audit of all process and practibility of fast corrections in necesssity possible.