II. Meşrutiyetten Cumhuriyet'in ilânına kadar İzmir'de tiyatro faaliyetleri
Theater activities from the 2nd Constitution to the Declaration of Republic in İzmir
- Tez No: 162466
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER FARUK HUYUGÜZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 285
Özet
TÜRKÇE ABSTRACT (en fazla 250 sözcük): ÖZET İzmir, gerek coğrafî konumu gerekse farklı etnik kesimlerin iç içe yaşadığı bir kent olması neticesinde tarih boyunca zengin bir kültür merkezi olmuştur. Bu durum, tiyatro faaliyetleri sahasında da etkisini göstermiştir. İlk tiyatro temsilleri 17. yüzyılda başlayan İzmir'de bilhassa 1908 'de II. Meşrutiyetin ilânından sonra yoğun bir sahne faaliyeti gözlemlenmiştir. II. Meşrutiyetin ilânından sonra İzmir'de yeni tiyatro binaları da yapılmıştır. Kordon'daki İzmir Tiyatrosu, Millî Kütüphane Sinema ve Tiyatrosu bunlardan birkaçıdır. Bundan başka bu dönemde Sporting Kulüp, Osmanlı Sinematografhanesi, Melez Sineması faal olan diğer tiyatro salonlarıdır. Devrin diğer bir karakteristik özelliği olarak İzmir'de bu dönemde tiyatro türünde eserler veren yazarlar da yetişmiştir. Mehmet Sırrı Sanlı, Abdülhalim Memduh, Refik Nevzat, Mehmet Sezai Söker, Melekzade Fuat, Mahmut Reşat Turgay' in İzmir'de tiyatro eserleri basılmış ve tefrika edilmiştir. Neticede II. Meşrutiyetten Cumhuriyetin ilânına kadar hem sahne faaliyetleri hem de dramatik edebiyat açısından İzmir'in canlı bir tiyatro hayatı olmuştur. Ancak bu sahaların hiçbirinde, İstanbul'daki toplulukların ve yazarların derecesine ulaşmak mümkün olmamıştır.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRACT (en fazla 250 sözcük) İzmir has been a cultural center throughout the history because of it's geographical position and being a city in which different ethnie groups have lived together in peace. The case above-mentioned has showed influence in the field of theatrical activities. The first drama performences had begun at 1 7th century in Izmir, and especially after the declaratuon of 2nd Constitution one will see and recognize frequent theater stage activities. After the declaration of 2nd Constitution new theatre buildings were established also some of these are Izmir Theatre at Kordon, National Library Cinema and Theater beside these, the Sporting Club, Ottoman Cinematography Building and Melez Cinema are also the saloons which were active at thet time. Theater authors were also came into being at the same period. He drama works of Mehmet Sırrı Sanlı, Abdülhalim Memduh, Refik Nevzat, Mehmet Sezai Söker, Melekzade Fuat, Mahmut Reşat Turgay were printed and published in instalments. As a result, Izmir had an active drama life from the point of both dramatic literature and scene activities view from the 2nd Constitution to the declaration of republic. But it had not been possible to reach the level of Istanbul theatrical companies and authors at none of these fields.