XVI. yüzyılda Balat kazâsı (tahrîr defterlerine göre)
The district (kaza) of Balat in XVIth century (according to tahrîr registers)
  1. Tez No: 162467
  2. Yazar: MİKAİL ACIPINAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. VEHBİ GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 313
Özet
TÜRKÇE ABSTRAKT (en fazla 250 sözcük) ÖZET Balat, M.Ö. VII. Yüzyıldan itibaren Batı Anadolu'da önemli bir ticaret ve kültür merkezi konumuna geldi. M.S. XIII. Yüzyılda Türk hakimiyetine girene kadar bu önemini belli ölçüde muhafaza etti. XV. yüzyılın ilk yarısında Osmanlı Devleti hâkimiyetine giren şehir, kaza merkezi olarak teşkil edildi. 1517 yılma âit Tahrîr defterine göre Balat, biri gayrimüslim olmak üzere 18 mahalleye sahipti. Bu tarihte 629 nefer vergi nüfusuna sahip olan Balat'ta, 1563 yılında 480 ve 1583 yılında 650 neferlik vergi nüfusu bulunmaktaydı. Diğer yandan, XVI. Yüzyılın sonuna kadar Menteşe Sancağına bağlı olan Balat'ta 123 vakıf eser mevcuttu. Şehir merkezinde, birçoğu vakıflara tahsis edilmiş olan 240 adet dükkân bulunuyordu. Kazada nüfusun büyük çoğunluğu kır iskân merkezlerinde yaşıyordu. Balat ekonomisinde tarım ve hayvancılık ilk sırada yer alıyordu.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRAKT : Balat became an important cultural and economic center in Western Anatolia after the Vllth century B.C. and also maintained its importance after 1260's during the period of Emirate of Menthese. Balat was captured and organized as a district by Ottomans in the first half of the XVth century. According to the register book dated in 1517, there were 1 8 quarters which one of them was non-Moslem in Balat. There were 629 tax payers in 1517 and 480 in 1563 and 650 in 1583. On the other hand, there were 123 waqfs in Balat which conformed to the Sandjak of Menteshe until the last quarter of XVIth century. In addition, there were 240 shops at the center of the city. Most part of the population was living on the rural areas. Cattle breeding and agriculture were taking the first place in the economy of Balat.