İzmirli bir mimar: Raymond Pere
A Smyrnian architect: Raymond Pere
  1. Tez No: 162469
  2. Yazar: CENK BERKANT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ KUYULU ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Sanat Tarihi, Biography, Art History
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Raymond Pere (1854-1929) İzmir'de doğmuş ve bu şehirde eserler vermiş Fransız asıllı Levanten bir mimardır. Tezimizin amacı, Raymond Pere'nin inşa ettiği bilinen ve ona atfedilen yapıların tespit edilerek tanıtılmasıdır. Ayrıca, tezimizde Raymond Pere'nin hayatı 'e mimari dışı etkinliklerine de yer verilerek Raymond Pere'nin sanatçı kişiliği yansıtılmak istenmiştir. Tezimizde Raymond Pere'nin sanatçı kişiliğini de yansıtmak amacıyla 9 adet mimari konulu desenine ve St. Polycarpe Kilisesi içinde bulunan 2 adet duvar resmine yer verilmiştir, Raymond Pere'nin bu yapıtlarında imzası ve tarih bulunmaktadır. Sanatçının bu çalışmaları kendi inanç yapısı ve o dönemde İzmir'deki Katolik Fransız misyonuyla olan ilişkisinden dolayı dini konuludur. Raymond Pere tarafından inşa edildiği bilinen yapılar; Saat Kulesi (1901), Sarıkışla'nm İçindeki Çeşmeli Havuz (1901), Karşıyaka Ste. Helene Katolik Kilisesi 1904)'dir. Sanatçıya atfedilen yapılar ise Fransız Hastanesi, Ayşe Mayda Evi, Alman Konsolosluğu'nun Eski Binası ve Raymond Pere tarafından inşa edildiği iddia edilen bazı evlerdir. Bütün bu yapılar incelendiğinde dönemin (XIX. yüzyıl ikinci yarısı ve XX. yüzyılın ilk çeyreği) mimari akımlarının da etkisiyle yapılar arasında bir üslup birlikteliğinden söz etmek olası değildir. Sonuç olarak Raymond Pere, İzmir'de çok yönlü bir sanatçı portresi çizmiş ve İzmir'e önemli eserler kazandırmıştır.
Özet (Çeviri)
Raymond Pere who was born in Izmir and constructed buildings in the city, was a evantine architect. The aim of the thesis is presentation and defination of the buildings that constructed by Raymond Pere and impute to him. Moreover, his life and non-architectural activities are explained. In this way, Raymond Pere's artistic personality is completely reflected. The buildings Nine architectural drawings and two mural paintings in St. Polycarpe Church are contained in the thesis for exhibition of Raymond Pere's artistic ability. Religious matters are reated, his signature and date of that period is existed in this works of art. The buildings that are known to construct by Raymond Pere: Clock Tower (1901), The fountain in the Courtyard of Sarıkışla (1901), Karşıyaka Ste. Helene Catholic Churc (1904). Fench Hospital, Ayşe Mayda's House, The Old Buildings of German Consulate and some houses are proposed to construct by Raymond Pere. If Raymond Pere's buildings are researched, it is not expressed of style unity of his buildings, also, because of architectural movements of that period (second half of XIX. century and first quarter of XX. century). Consequently, Raymond Pere is an eclectic artist and creative person. İzmir was gained many important buildings by Raymond Pere.