Klaros 2001-2003 yılı kazılarında bulunmuş olan pişmiş toprak kadın figürinleri
The terracotta female figurines found at the Claros excavations between 2001-2003
  1. Tez No: 162470
  2. Yazar: ELÇİN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KLAROS 2001-2003 YILI KAZILARINDA BULUNMUŞ OLAN PİŞMİŞ TOPRAK KADIN FİGÜRLERİ Elçin DOĞAN Danışman: Prof. Dr. Nuran ŞAHİN Bu çalışmada Klaros kutsal alanında ele geçen Kadın figürinleri, stilistik ve ikonografîk açıdan incelenmiş ve kronolojik açıdan değerlendirilmiştir. Buna göre tanrıça figürinleri içinde en fazla sayıda temsil edilen Aphrodite figürinleri, bu tanrıçaya ait bir tapımın olabileceğini düşündürmüştür. Diğer Tanrıça figürinleri arasında Artemis, Nike ve Kybele bulunmaktadır. Kronolojik açıdan, Geç Arkaik Dönemden Hellenistik döneme değin süren bir gelişim söz konusudur. Oturan kadın figürinleri olarak incelen grup erken dönem örneklerle temsil edilmektedir. Tanrıçalar grubu ise Helenistik dönemin çeşitli safhalarına tarihlenirken, Artemis olarak incelenen figür Klasik dönem içinde yer almaktadır. Kourotrophoros figürlerinin Dionysos kültü ile olan ilişkisi düşünülmüş ve böylelikle kourotrophoros görünümün farklı kültlerde ortaya çıkabildiği ancak temelde annelik ya da bereket olgusunun vurguladığı ortaya çıkarılmıştır. Helenistik Döneme damgasını vuran Tanagra Stili, çalışmamızda tek bir örnekle temsil edilmektir. Klaros' da bir yerel üretim merkezinin varlığı düşünülmektedir ancak henüz ortaya çıkarılmamıştır. Klaros fıgürinlerinde kullanılmış olan kil büyük olasılıkla Ales çayının (Ahmetbeyli) yataklarından almıyordu. Zira figürinlerin açık bej, beyaz renkli ve çok mikalı yapısı, Ales yataklarındaki kil ile büyük benzerlik göstermektedir. Kutsal Alanda kutlanan çeşitli bayramlar ve agonlar dikkate alındığında, terrakotta üretiminin maddi getirisinin ne denli büyük olacağı anlaşılabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE TERRACOTTA FEMALE FIGURINES FOUND AT THE CLAROS EXCAVATIONS BETWEEN 2001-2003 In this study the female terracotta figurines found in the Claros Sanctuary are stylistically and iconographicalry analyzed and are cronologically examined. In this respect, the Aphrodite terracottas are the most numerous represented in the relevant collection of female deity terracottas and may suggest a presence of her cult in Claros. Among the other goddess figurines, Artemis, Nike and Cybele take place. It seems to be a development from the Late Archaic period to the Hellenistic period in terms of a cronological point of view. The group of sifted female figurines is represented with their early examples. The Goddesses group is dated to the various phases of the Helenistic Period and the figure that was examined as Artemis belongs to the Classical Period. It has been thought of a possible relation of the courotrophoros figurines with the cult of Dionysos and therefore the courotrophroi may as well be connected with various other cults. However, they basicly symbolize maternity or fertility. The Tanagra Type which is one the most famous types in the Hellenistic Period is attested on only one example. There might be a local production center at or near Claros, however, this possiblity has not been archaeologically proved. The clay of the figurines from Claros was probably mined from the bed of Ales (Ahmetbeyli) Stream since there is a great similarity in terms of the content of mica and the clear beige and white colour between the clay of the figurines and the clay of Ales. There should have been a good source of income from the production of the terracotta figurines when the various occasions of festivals and agons in the sanctuary are taken into consideration.