Temel göstergebilim (semiyotik) kavramları üzerine bir inceleme
A study on the basic concepts of semiotics
- Tez No: 162468
- Danışmanlar: PROF.DR. RIZA FİLİZOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET TEMEL GÖSTERGEBÎLİM (SEMÎYOTÎK) KAVRAMLARI ÜZERİNE BÎR İNCELEME Göstergebilim, göstergelerin ve gösterge dizgelerinin teorisi, bilimi ya da çözümlemesidir. 1960'lı yıllarda bağımsız bir disiplin haline gelen göstergebilimin dayandığı iki ana gelenek vardır. Birisi, Avrupa geleneği; diğeri ise Amerikan geleneğidir. Göstergebilim, çok çeşitli disiplinlerde kullanılır ancak bu çalışma, daha çok genel göstergebilim, edebiyat göstergebilimi ve metin çözümlemesinin temel kavramlarıyla ilgilidir. Bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır: Giriş ve Terimler. Giriş bölümünde göstergebilimin tanımı ve tarihçesi, göstergebilim türleri, göstergebilimin altdalları ve başlıca göstergebilim okulları kısaca açıklanmıştır. Çalışmanın ikinci ve asıl bölümünde, genel ve edebî göstergebilimin gösterge, düzgü, dizge, anlatı, metin, söylem, eklemlenme, dizi, dizim gibi anahtar kavramları tanımlanmıştır. Göstergebilim, disiplinler arası bir yaklaşım olduğundan dolayı, mantık, felsefe, dilbilim, edimbilim ve anlambilim gibi alanlara ait kavramlar da bu çalışmada yer almıştır. Çalışmada yer alan kavramlar, temel göstergebilim kaynaklarından derlenmiş ve alfabetik sıra ile verilmiştir. Bu kavramların Türkçe çevirileri konusunda uzmanlar arasında bir uzlaşma olmadığı için, madde başlan İngilizce verilmiştir. Bu çalışmada yararlanılan kaynaklar ve göstergebilimle ilgili genel kaynakça terimler bölümünün sonunda yer almaktadır. Bu çalışmanın amacı, edebiyat metinlerinin göstergebilim kavramları vasıtasıyla çözümlenmesine katkı sağlayacak bir rehber ortaya koyabilmektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A STUDY ON THE BASIC CONCEPTS OF SEMIOTICS Semiotics is the theory, science or analysis of signs and sign systems. Semiotics, which became an independent discipline in the 1960's, has two major traditions. One branch is grounded in a European tradition and the other branch is grounded in an American tradition. Semiotics is used in a broad range of disciplines but this study is mostly related to the basic concepts of general semiotics, literary semiotics and textual analysis. The study consists of two parts: Introduction and Terms. In the introduction part, definition and history of semiotics, types of semiotics, subfields of semiotics and main schools of semiotics are explained shortly. In the second and main part of the study, the key concepts of general and literary semiotics like sign, code, system, narrative, text, discours and articulation are defined. Since semiotics is an mterdlsciplinary approach, the concepts which belong to logic, philosophy, linguistics, pragmatics and semantics take place in this study. The concepts are compiled from the basic sources of semiotics and are arranged in an alphabetical order. Due to the lack of consensus among the experts on the Turkish translations of these concepts, the entries are made in English. The sources which are applied in this study and a general bibliography about semiotics take place in the end of the terms part. The aim of this study is to prepare a guide for analyzing literary texts with using semiotics concepts.