Ekonomik istikrara yönelik para politikası stratejileri: 1990-2003 dönemi Türkiye analizi
The monetary policy strategies for economic stability: Turkey analyze between 1990-2003
- Tez No: 162471
- Danışmanlar: DOÇ.DR. OĞUZHAN ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, ekonomik istikran sağlamaya yönelik uygulanan para politikası stratejilerini ve ülke örneklerini analiz etmek ve 1990-2003 döneminde Türkiye'de izlenen para politikası stratejilerini değerlendirmektir. Bununla birlikte, çalışmanın güncellenebilmesi ve verilere ulaşılabilmesi açısından Türkiye uygulaması Nisan 2005' e kadar getirilmiştir. 1990-2001 döneminde enflasyonla mücadelede Türkiye ekonomisindeki başarısız uygulamalar dışsal faktörlerin de etkisiyle, birbiri ardına ekonomik krizlerle sonuçlanmıştır. Faiz oranlan bir yana bırakılırsa, enflasyonu düşürmek için döviz kur çapasını kullanan ancak basan ve istikrar sağlayamayan Türkiye ekonomisi, parasal hedefleme seçimini temel alarak enflasyon hedeflemesine yönelik yasal zemini oluşturmakta, açık enflasyon hedeflemesi sürecine hazırlık olarak örtük enflasyon hedeflemesi stratejisini uygulamaktadır. Yapılan ülke analizinde de görüldüğü gibi, 2006 yılı başında uygulanması planlanan açık enflasyon hedeflemesi stratejisinin, ülke koşullan ele alındığında eldeki tek seçenek olduğu gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This paper aims to analyze the monetary policy strategies applied for supplying economic stability and country examples, and also, to evaluate monetary policy strategies performed in Turkey between 1990 and 2003. However, the applications in Turkey are given up to April 2005 in order to update the study and to access the data. From 1990 to 2001 the failures of the applications in Turkish economy for struggling with inflation resulted in successive economical crises when combined with outer effects. When the interest rates are not considered Turkish economy, that used foreign exchange rates anchor for decreasing inflation rate but failed, is preparing the legal base to inflation targeting by using monetary targeting option fundamentally and is using implied inflation targeting strategy for getting prepared to the open inflation targeting duration. As it is seen in the country analysis, it is observed that the open inflation targeting strategy, which was planned to apply in the beginning of 2006, is the only option due to the country conditions.