Market markalı ürünlerin kurumsal imaj üzerindeki etkilerinde halkla ilişkilerin kullanımı
The use of private label in institutional image with public relations
  1. Tez No: 162472
  2. Yazar: GÜRKAN ŞELİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MÜJDE KER DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
ÖZET 21. Yüzyılın ilk yıllarını yaşadığımız günümüzde, milyonlarca işletme, ürettikleri milyonlarca ürünle globalleşen piyasalarda kendine yer edinebilme çabası içinde faaliyet göstermektedirler. Piyasaların sürekli değişim gösterdiği, belirsizliğin yoğun bir şekilde yaşandığı, teknolojik gelişmelerin hızına erişmenin mümkün olmadığı, yeni ürün ve hizmetlerin bir gecede bile eskiyebildiği bu ortamda, doğru stratejilerle uygulanan halkla ilişkiler faaliyetleri; firmaların ayakta kalıp diğer firmalarla rekabet edebilmesinin en güvenilir kaynağı durumuna gelmiştir. Maddi ve finansal kaynaklar, firmaların uzun dönemli başarısında artık etkisini kaybetmektedir.“Geleceğe yolculuğun yakıtı para değil, doğru halkla ilişkiler ve pazarlama faaliyetleridir”. Bu enerjiyi kurumsallaştıran ve sahip oldukları bilgiyi kendileri için bir kaldıraç vazifesi görecek şekilde kullanan işletmeler dinamik piyasa şartlarında diğerlerinden bir adım önde olacaklardır. Market markalan günümüzde rekabet ortamını zorlayan, üretici, perakendeci, tüketici üçlüsünü bir araya getiren kurumların marka olmasını sağlayan bir olgudur. Müşterinin isteklerini yerine getirmeyi çalışan perakendeciler, bunları bir anlamda karşılamak ve üreticilere bağımlı olmamak için ürettirdikleri market markalanyla kurum imajlarını, karlılıklarını arttırmakta ve müşterilerinde tüketim alışkanlığı yaratarak sadık olmalarım sağlamaktadır. Bunu yaparken fiyat yapısından kaliteye, personel eğitiminden raf düzenine, promosyonlardan mağaza içi aktivitelere, tüketici danışma hattı kurulmasından sponsorluklara kadar pek çok halkla ilişkiler, pazarlama ve satış planlan belirlemekte ve uygulamaktadırlar. Market markalarının kurum imaj ma getireceği faydalan gören günümüz perakende sektörü özellikle bu alanda çalışma yapmakta ve yatıranlarını bu yönde değerlendirmektedir.. Kurum imajına oldukça etkisi olan müşteri memnuniyeti günümüzPazar ortamının en önemli unsurudur. Müşterinin memnun olması, onun firma ile ilgili olumlu düşüncelere sahip olmasını sağlamaktadır. Perakendecilerin satış ve karlarını yükseltmek, müşterileriyle ilişkilerini güçlendirmek ve rakiplerinden daha ucuz ve kaliteli ürünler satarak tercih edilir hale gelmek için ürettirdikleri market markalarının, perakendeciler tarafından yapılan çalışmalarını halkla ilişkiler tabanlı oluşturdukları ve büyümenin hızla devam ettiği yadsınamaz bir gerçektir
Özet (Çeviri)
ABSTRACT st In the early years of the 21 Century, thousands of producers are trying to obtain a place for themselves in global market. In a world of continuous change, unstable markets and fast changing technologies, in a time when a new product can change the market share drastically public relations activities with good strategies is the best way to stay alive. Financial resource is not sufficient by itself to keep a company going for years. The marketing activities, public relations strategies are the keys for a journey to future. Companies which use this energy as a lever will be able to obtain a place in these dynamic circumstances. Private labels create a fierce competition. Companies that bring the retailer, customer and producer together in order to create a private label also get the opportunity to differentiate and provide variety. Private label products that are introduced by the retailers that concentrate on consumers demand, reduces producer domination in the market place. Store brand names increase customer loyalty, dependence on the retailer, and positive image. Strategies of marketing, Public relations and sales plans are employed. These can cover all different subjects from pricing to quality, from training the employees to display, from in store sales promotion activities to being sponsors for big events and having a customer care lines.Retailers, which realize the benefits of private label products, are strongly investing in this sector. Customer satisfaction is the most important factor both for marketing and company's image. Customer satisfaction inspires trust and respect in the long term, well beyond the life of any single product. Private label will continue to grow. The success of the retailer in increased sales overall winning lie on the activities based on Public Relations employed in order to assure customer satisfaction cheaper and good quality products