Enflasyon hedeflemesi stratejisi-makro ekonomik performans ilişkisi: Gelişmekte olan ülkeler üzerine bir inceleme
The relationship of between inflation targeting and macroeconomic performance: An inquiry in developing countries
  1. Tez No: 241990
  2. Yazar: HAKAN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYFETTİN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
1980'li ve yıllar boyunca gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde uygulanan döviz kuru hedeflemesi ve parasal hedeflemenin fiyat istikrarını sağlamadaki başarısızlığı, söz konusu ülkeleri alternatif para politikası stratejisi arayışına yöneltmiştir. Bunun sonucunda ilk olarak 1990 yılında Yeni Zelanda'da uygulanmaya başlayan enflasyon hedeflemesi, çok sayıda gelişmiş ülkede başarılı bir şekilde uygulanmış, artan cazibesiyle gelişmekte olan ülkelerde de bir alternatif para politikası stratejisi haline gelmiştir.Enflasyon hedeflemesi stratejisini uygulayan ülke sayısının artmasında iki unsur ön plana çıkmaktadır. İlki, bu stratejiyi uygulayan ülkelerde fiyat istikrarını sağlama yolunda önemli başarılar elde edilmiş olmasıdır. Diğeri ise, enflasyon hedeflemesi stratejisini uygulayan ülkelerde makroekonomik performansın olumlu etkilendiği görüşünün giderek yaygınlaşmasıdır.Bu bağlamda çalışmamızda, fiyat istikrarı hedefine yönelik para politikası stratejileri karşılaştırarak enflasyon hedeflemesi stratejisinin en güvenilir strateji olduğu tezinin kanıtlanmaya çalışılmış ve enflasyon hedeflemesi stratejisi-makroekonomik performans ilişkisi gelişmekte olan ülkeler üzerinden değerlendirilmiştir.Çalışmamızın ilk bölümünde, konunun kavramsal çerçevesi ve teorik temelleri ele alınmıştır. İkinci bölümde ise, tezin kanıtlanmasına geçilmiştir. Böylece alternatif para politikası stratejileri, güvenilir bir para politikasında olması gereken merkez bankasının bağımsızlığı, kurala dayalı politika, şeffaflık ve hesap verebilirlik ve maliye politikasının disipline edilmesi hususlara verilen önem üzerinden karşılaştırılmıştır. Ayrıca söz konusu karşılaştırılma yapılırken deneysel kanıtlara yer verilmiştir.Üçüncü bölümde ise, enflasyon hedeflemesinin uygulama çerçevesi ve seçilmiş gelişmekte olan ülke deneyimleri ele alınmıştır. Enflasyon hedeflemesi stratejisi-makroekonomik performans ilişkisinin gelişmekte olan ülkeler üzerinden değerlendirilmesinde ise ekonometrik analiz yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The failure of exchange rate targeting and monetary targeting, which provide the price stability, applied in developed and developing countries during 1980?s and years has directed them to a search on a strategy of policy. Consequently, inflation targeting strategy, which has firstly begun to implementation in New Zealand in 1990, has been carried out in many developed and developing countries and also it become an alternative strategy on monetary policy in developing countries with its increasing attractiveness.Two components, which increase the number of country applying the strategy of inflation targeting, take over. The first one is to acquire important successes in the manner of providing the price stability in countries in which this strategy is applied. The other one is increasingly becoming widespread of an idea positively affected by macroeconomic performance in countries applying the strategy of inflation targeting.In this sense, it is tried to prove a thesis in this study by comparison of strategies monetary policy on the target of price stability that inflation targeting is the most reliable strategy and the relationship of the strategy on inflation targeting- macroeconomic performance has been evaluated in developing countries.In first chapter of text, the conceptual framework and theoretical fundaments of the study have been considered. The proving of thesis has been skipped over in second chapter. Consequently, the strategy on alternative monetary policy has been deeply compared by central bank independence, rules based on policy, transparency & accountability and disciplined fiscal policy required in reliable monetary policy. Otherwise, experimental proofs have given in addition to related comparison.In third chapter, the framework of inflation targeting and experiences of selected developing countries have been carried out. An econometric analysis method has been used to evaluate the relationship of inflation targeting ? macroeconomic performance.