Fitoremediasyon: Hyperıcum calycinum L. bitkisinin bakır metalikarşısında akümülatör kapasitesinin belirlenmesi
Phytoremediation: determination of accumulation capacity of Hypericum calycinum L. for copper metal
- Tez No: 947827
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ YEŞİLYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmada, Hypericum calycinum L. bitkisinin fitoremediasyon kapasitesi değerlendirilmiş; toprakta biriken bakır (Cu) ağır metaline karşı hiperakümülatör potansiyeli ve bu süreçte azot bağlayıcı Rhodobacter capsulatus bakterisinin etkisi incelenmiştir. Çalışma, kontrollü laboratuvar koşullarında gerçekleştirilmiş; kirletici olarak CuSO₄·5H₂O kullanılmıştır. Topraklara 0 (kontrol), 25 mg kg⁻¹ Cu ve 25 mg kg⁻¹ Cu + Rhodobacter capsulatus olacak şekilde üç farklı uygulama yapılmış ve deneyler üç tekrarlı olarak Tesadüf Blokları Deneme Deseni'ne göre yürütülmüştür. Araştırma sonuçlarına göre, Cu uygulaması bitki gövdesinde 34,94 mg kg⁻¹ bakır birikimine yol açarak toksik sınırların oldukça üzerine çıkmıştır. Cu + bakteri uygulamasında bu değer 31,29 mg kg⁻¹'ye düşmüş, ancak istatistiksel olarak anlamlı bir fark belirlenmemiştir. Toprakta alınabilir Cu düzeyleri kontrol grubuna kıyasla önemli düzeyde artmış, Cu ve Cu + bakteri uygulamaları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Makro besin elementleri açısından değerlendirildiğinde, toprak üstü aksamda Cu + bakteri uygulaması, azot içeriğini kontrol grubuna göre anlamlı şekilde artırmıştır. Bu durum, Rhodobacter capsulatus'un diazotrofik özellik taşıması ile ilişkilendirilmiştir. Ancak Cu uygulamaları, köklerde N, P ve K içeriklerini düşürmüş; özellikle Cu + bakteri grubunda bu düşüşler daha belirgin olmuştur. Mikro elementlerden Fe, Zn ve Mn içerikleri sayısal olarak artmış ancak istatistiksel anlamlılık göstermemiştir. Buna karşın, Ni içeriği Cu uygulamasıyla 1874 mg kg⁻¹'ye, Cu + bakteri grubunda ise 1779,3 mg kg⁻¹'ye ulaşmış ve bu artış anlamlı bulunmuştur. Hypericum calycinum L. bitkisi, yüksek bakır konsantrasyonlarında bitkide Cu biriktirebilmiş; özellikle azot alımı ve bazı mikro element içeriklerinde olumlu katkılar sağlamıştır. Bu çalışma, Hypericum calycinum'un bakır akümülatörü olarak fitoekstraksiyon uygulamalarında değerlendirilmesi için bilimsel bir temel sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the phytoremediation capacity of Hypericum calycinum L. was evaluated; its hyperaccumulator potential against copper (Cu) heavy metal accumulated in soil and the effect of nitrogen-fixing Rhodobacter capsulatus bacteria on this process were investigated. The study was conducted under controlled laboratory conditions, using CuSO₄·5H₂O as the contaminant. Three different applications were made to the soils: 0 (control), 25 mg/kg Cu, and 25 mg/kg Cu + Rhodobacter capsulatus. The experiments were conducted in triplicate according to the Randomized Block Design. According to the research results, the Cu application caused a copper accumulation of 34.94 mg kg⁻¹ in the plant stem, exceeding toxic limits significantly. In the Cu + bacteria application, this value decreased to 31.29 mg kg⁻¹, but no statistically significant difference was determined. The levels of available Cu in the soil increased significantly compared to the control group, and no significant difference was found between the Cu and Cu + bacteria applications. When evaluated in terms of macronutrients, the Cu + bacteria application significantly increased nitrogen content in the aboveground parts compared to the control group. This was attributed to the diazotrophic properties of Rhodobacter capsulatus. However, Cu applications reduced N, P, and K contents in the roots, with more pronounced decreases in the Cu + bacteria group. The contents of the microelements Fe, Zn, and Mn increased numerically but did not show statistical significance. In contrast, the Ni content reached 1874 mg kg⁻¹ with Cu application and 1779.3 mg kg⁻¹ in the Cu + bacteria group, and this increase was found to be significant. Hypericum calycinum L. was able to accumulate Cu in the plant at high copper concentrations; it provided positive contributions, particularly in nitrogen uptake and some microelement contents. This study provides a scientific basis for evaluating Hypericum calycinum as a copper accumulator in phytoextraction applications.