Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin öğrenme biçimleri ve klinik akıl yürütme becerilerinin incelenmesi
Investigation of medical students' learning styles and clinical reasoning skills at Medical School of Ege University
- Tez No: 162480
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLAY BÜMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
191 ÖZET Bu araştırmada, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde klinik dönem eğitim almakta olan öğrencilerin öğrenme biçimleri ve klinik akıl yürütme becerileri incelenmiştir. Araştırma, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi 4. sınıfta eğitim gören 170, 6. sınıfta eğitim gören 92 olmak üzere toplam 262 öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Araştırmada, öğrencilerin öğrenme biçimleri“Öğrenme Biçimleri Ölçeği”, klinik akıl yürütme becerileri“Tanıya Yönelik Düşünme”Ölçeği ile belirlenmiştir. Tanıya Yönelik Düşünme Ölçeği'nin Türkçeye uyarlama, güvenirlik ve geçerlik çalışması araştırmacı tarafından yapılmıştır. Araştırmada, öğrencilerin öğrenme biçimleri ve klinik akıl yürütme becerileri, ilgili ölçeklere verdikleri yanıtlara ait betimleyici istatistikler ile yorumlanmıştır. Sınıf düzeyleri arasındaki farkın araştırılması için bağımsız gruplar t testi, öğrenme biçimlerine ait özellikler ile klinik akıl yürütme becerileri arasında anlamlı bir iHşkinin olup olmadığım belirlemek için ilişkisel çözümleme çerçevesinde birlikte değişim (korelasyon) manidarlık sınaması yapılmıştır. Öğrenme biçimlerine yönelik yapılan tanımlayıcı istatistiklerde öğrencilerin herhangi bir öğrenme biçimi ile ilgili belirgin bir özellik göstermediği, tüm öğrenme biçimlerine homojen bir dağılım gösterecek şekilde öğrenme özellikleri taşıdığı bulunmuştur. Tanıya yönelik düşünme becerilerine yönelik tanımlayıcı istatistikler, öğrencilerin ortalama düzeyde tanıya yönelik düşünme becerilerine sahip olduğunu göstermiştir. Öğrenme biçimlerine ait alt ölçeklerden alman puanların sınıf düzeyine göre farklılık gösterdiği bellenmiştir. Bağımsız gruplar t testinde, somut işleme, kişisel ilgiye dayalı yönelim ve mesleğe dayalı yönelim alt ölçeklerinde 6. sınıf öğrencileri içinde yüksek puan alan öğrenci oranı 4. sınıflara göre daha fazla olduğu bulunmuştur. Düzenleme yokluğu ile ilgili alt ölçekten yüksek puan alan öğrenci oram 4. sınıflar için daha yüksek orandadır. Klinik akıl yürütme becerileri açısından sınıf düzeyleri arasında anlamlı fark bulunmuştur. Yapılan bağımsız gruplar t testi sonuçlan, 6. sınıfların klinik akıl yürütme becerileri ile ilgili anlamlı şekilde daha yüksek puanlar aldığım göstermiştir.191 ÖZET Bu araştırmada, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde klinik dönem eğitim almakta olan öğrencilerin öğrenme biçimleri ve klinik akıl yürütme becerileri incelenmiştir. Araştırma, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi 4. sınıfta eğitim gören 170, 6. sınıfta eğitim gören 92 olmak üzere toplam 262 öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Araştırmada, öğrencilerin öğrenme biçimleri“Öğrenme Biçimleri Ölçeği”, klinik akıl yürütme becerileri“Tanıya Yönelik Düşünme”Ölçeği ile belirlenmiştir. Tanıya Yönelik Düşünme Ölçeği'nin Türkçeye uyarlama, güvenirlik ve geçerlik çalışması araştırmacı tarafından yapılmıştır. Araştırmada, öğrencilerin öğrenme biçimleri ve klinik akıl yürütme becerileri, ilgili ölçeklere verdikleri yanıtlara ait betimleyici istatistikler ile yorumlanmıştır. Sınıf düzeyleri arasındaki farkın araştırılması için bağımsız gruplar t testi, öğrenme biçimlerine ait özellikler ile klinik akıl yürütme becerileri arasında anlamlı bir iHşkinin olup olmadığım belirlemek için ilişkisel çözümleme çerçevesinde birlikte değişim (korelasyon) manidarlık sınaması yapılmıştır. Öğrenme biçimlerine yönelik yapılan tanımlayıcı istatistiklerde öğrencilerin herhangi bir öğrenme biçimi ile ilgili belirgin bir özellik göstermediği, tüm öğrenme biçimlerine homojen bir dağılım gösterecek şekilde öğrenme özellikleri taşıdığı bulunmuştur. Tanıya yönelik düşünme becerilerine yönelik tanımlayıcı istatistikler, öğrencilerin ortalama düzeyde tanıya yönelik düşünme becerilerine sahip olduğunu göstermiştir. Öğrenme biçimlerine ait alt ölçeklerden alman puanların sınıf düzeyine göre farklılık gösterdiği belMenmiştir. Bağımsız gruplar t testinde, somut işleme, kişisel ilgiye dayalı yönelim ve mesleğe dayalı yönelim alt ölçeklerinde 6. sınıf öğrencileri içinde yüksek puan alan öğrenci oranı 4. sınıflara göre daha fazla olduğu bulunmuştur. Düzenleme yokluğu ile ilgili alt ölçekten yüksek puan alan öğrenci oram 4. sınıflar için daha yüksek orandadır. Klinik akıl yürütme becerileri açısından sınıf düzeyleri arasında anlamlı fark bulunmuştur. Yapılan bağımsız gruplar t testi sonuçlan, 6. sınıfların klinik akıl yürütme becerileri ile ilgili anlamlı şekilde daha yüksek puanlar aldığım göstermiştir.
Özet (Çeviri)
193 SUMMARY In this research, learning styles and clinical reasoning skills of medical students who had been through clinical training program at Ege University were investigated. The research was carried out on a sample of 262 students including from 4th and 6th year students (170 fourth year students, 92 sixth year students) of Medical School of Ege University. In the study,“Learning Styles Inventory”was used to investigate the learning styles of students and“Diagnostic Thinking Inventory”was used to assess students' diagnostic thinking. Adaptation to Turkish, reliability, and validity studies of“Diagnostic Thinking Inventory”were conducted by the researcher. In this study, descriptive statistics were used to interpret the responses of the attending students with the aim of determining the students' learning characteristics and diagnostic thinking. The independent-sample t test was used to test if there was significant difference in the scores of each inventory and subscales between years. Bivariate correlation analysis was used to assess the relationship between learning characteristics and diagnostic thinking. Descriptive statistic results related to students' learning characteristics showed that students preferred a mixture of different learning characteristics than a dominant learning style. Descriptive statistic results concerning students' diagnostic thinking showed mat students had average level scores of diagnostic thinking. T-tests indicated that there were significant differences in scores on subscales of“Inventory of Learning Styles”between 4th and 6th year students. The proportions of high scores on subscales of concrete processing strategies, personally interested and vocation directed learning orientations among 6th year students were higher than 4th year students. However, proportion of high scores on subscale of lack of regulation was higher among 4th year students than 6th year students. In respect to diagnostic thinking, t-test results showed that there was a significant difference in scores on diagnostic thinking between 4th and 6th year students. 6th year students had significantly higher scores on diagnostic thinking man 4th year students.194 The bivariate correlation analysis showed that there were significant positive relationships between diagnostic thinking and the characteristics of meaning directed learning style, application directed learning style. The analysis also showed that there was negative relationship between diagnostic thinking and undirected learning style. As the result, the findings of the present research show that medical students of Ege University need to develop self-awareness of their own learning characteristics and clinical reasoning skills. In respect of reaching the intended objectives, reciprocal relationship between these two points and the students' characteristics related to learning and clinical reasoning process have to be considered by clinical curriculum of medical school.