Roma'nın Asia eyaletindeki ekonomi politikası (İ.Ö.129-İ.Ö.27)
Roman economic policy in the province of Asia (129-27 B.C.)
  1. Tez No: 162486
  2. Yazar: MURAT TOZAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET ALİ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
TÜRKÇE ABSTRACT (en fazla 250 sözcük): Tarihin en eski dönemlerinden beri birçok uygarlığa ev sahipliği yapan Batı Anadolu, tarih boyunca sahip olduğu zenginliklerden dolayı dış güçlerin de hedefi olmuştur. Roma'nın da daha bölgede bir eyalet kurmadan önce Batı Anadolu ile ilgilendiği görülmektedir. Pergamon Kralı III. Attalos krallığım Roma'ya vasiyet edince Roma, Anadolu'daki ilk eyaleti olan Asia Eyaleti'ni onun krallığının topraklan üzerinde kurdu. Roma, Cumhuriyet döneminde sahip olduğu en zengin eyalet olan Asia' dan her zaman ekonomik çıkar elde etmeyi ön planda tutmuştur. Zaten Pergamon krallığının ekonomik olarak az gelişmiş bölümleri eyalet sınırlarına dahil edilmedi. Asia Eyaleti'nin kuruluşundan birkaç yıl sonra eyaletin gelirlerini toplama hakkım elde eden vergi toplama şirketleri (= societates publicanorum) Cumhuriyet Dönemi'nde Roma'nın eyalette takip ettiği ekonomi politikasının temel unsuru olmuşlardır. Roma, pragmatik bir politika takip ederek eyaletlilerin ekonomik çıkarlarıyla publicanuslarm ekonomik çıkarları arasındaki dengeyi korumaya çalışmıştır. Yine eyalette görevli Romalı vali ve diğer yüksek memurların ekonomik suiistimallerini engellemek için Roma yönetimi tarafından çeşitli yasal önlemler alınmıştır. Eyalette bulunan Romalı iş adamları konusunda ise Roma korumacı bir politika takip etmiştir. Bu bakımdan eyaletteki Romalı iş adamları ile eyaletli iş adamları arasında Cumhuriyet Dönemi'nde bir fırsat eşitsizliği bulunduğu görülmektedir. Sonuç olarak Roma'nın Cumhuriyet Dönemi'nde Asia Eyaleti'nde pragmatik bir ekonomi politikası izlediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRAKT (en fazla 250 sözcükl : Western Anatolia, center of many civilizations from the earliest periods, has been the target of external powers throughout the history. Rome, even before founding a province in Western Anatolia, had been showing concern for this region. When Attalos III, King of Pergamon, bequeathed his kingdom to Rome, she founded her first province in Anatolia, on the territory of his kingdom. Province of Asia was the richest province of the Rome in Republican period and there she always was giving first place taking economical advantages. Already economically undeveloped parts of Pergamon Kingdom were not included to the province. Right after foundation, right of collection of revenues in the province was given to tax collection companies (= societates publicanorum). Those companies became the main element of Roman economic policy in the province. Rome had been maintained a pragmatic economic policy with respect to economic interests of publicans and provincials. Besides in order to prevent economic abuses of the governors and other superior officials assigned to the province, Roman government took some legal measures. Nevertheless the Roman businessmen who carrying business with the Province of Asia were protected by the Roman government. So it is seen that there was no equal opportunity between Roman and provincial businessmen in the Republican period. In conclusion, it is seen that Rome in the Republican period maintained a pragmatic economical policy in the Province of Asia.