Üniversite birinci sınıf öğrencilerinin üniversite yaşamına uyumlarının güvengenlik ve öğrenilmiş güçlülük düzeylerine göre yordanması
Predicting freshmen students' university adjustment according to assertiveness and learned resourcefulness levels
- Tez No: 391364
- Danışmanlar: DOÇ. DR. D. YELDA KAĞNICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu araştırmada üniversite birinci sınıf öğrencilerinde, üniversiteye uyumun alt boyutları olan üniversite ortamına uyum, akademik uyum, sosyal uyum, kişisel uyum, karşı cinsle ilişkiler ve duygusal uyum boyutları; öğrenilmiş güçlülük ve güvengenlik değişkenleri açısından incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini 2013-2014 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi'nde öğretim gören 487 birinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak için Üniversite Yaşamı Ölçeği (Aladağ ve diğ. 2003), Güvengenlik Ölçeği (Voltan-Acar ve Öğretmen, 2007), Rosenbaum'un Öğrenilmiş Güçlülük Ölçeği (Dağ, 1991) ve araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Veriler çoklu regresyon analizi ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre, öğrenilmiş güçlülük ve güvengenlik; üniversiteye uyumun alt boyutları olan üniversite ortamına uyum, akademik uyum, sosyal uyum, kişisel uyum ve duygusal uyumun anlamlı yordayıcıları olarak bulunmuştur. Öte yandan karşı cinsle ilişkiler alt boyutu için öğrenilmiş güçlülük, anlamlı bir yordayıcısı olarak bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, freshmen adjustment of the college, namely academic adjustment, social adjustment, adjustment of college environment, personal adjustment, emotional adjustment and romantic relationships, were examined in terms of learned resourcefulness and assertiveness. The sample of the study was consisted of 487 freshmen in Yildiz Technical University, in 2013-2014. While collecting data, College Life Scale (Aladağ ve diğ. 2003); Assertiveness Scale (Voltan-Acar ve Öğretmen, 2007), Rosenbaum Learned Resourcefulness Scale (Dağ, 1991) and Personal Information Form which was developed by the researcher were used. Data was analyzed with multiple regression analysis. Results of the study indicated that; both, learned resourcefulness and assertiveness were significant predictors of adjustment of college environment, academic adjustment, social adjustment, personal and emotional adjustment. On the other hand, learned resourcefulness could not predict romantic relationships, significantly.