Kıbrıs'ta siyasal partiler
Political parties in Cyprus
- Tez No: 162487
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAKKI UYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET Bu çalışma Kıbrıs tarihine genel bir bakışla başlamakta ve Kıbrıs'taki Osmanlı yönetiminden İngiliz yönetimine geçişi, sonrasında Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kurulmasını anlatmaktadır. Adada yaşayan Türk ve Rum toplumları arasında yaşanan gerginlikler sonrasında 1974 Kıbrıs Barış Harekatı ile geçilen fiili bölünme tarihsel olarak açıklandıktan sonra; 1983'te Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kurulması önemli bir dönüm noktası olarak vurgulanmaktadır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki siyasal partilerin kuruluşları, temel parti politikaları kısaca incelendikten sonra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için önemli olan konulara bakışlarına değinilmiştir. Avrupa Birliği, Kıbrıs sorununun çözümü, Türkiye Cumhuriyeti ile olan ikili ilişkiler ve Ekonomi başlıkları altında toplayabileceğimiz bu konulara Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti içinde kurulu olan siyasal partilerin kendi siyasi duruşlarına göre bakışları ayrıntılı olarak anlatılmaktadır. Kıbrıs Türk toplumu içindeki çokseslilik ve demokrasi ortamı da, çalışmada özellikle vurgulanmaktadır. Kıbrıs Rum Kesimi'ndeki siyasal partilere ve siyasi hayata da değinilmiştir. Çalışma sırasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti içinde çok aktif bir siyasal hayatın olduğu, birçok farklı görüşün birçok farklı ideoloji altında kendini ifade ettiği görülmüştür. İç ve dış politika konularının içice geçtiği Kıbrıs'ta kurulan tüm siyasi partilerde bu içiçelik çok belirgin bir şekilde kendini ortaya koymaktadır. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study begins with a general perspective on the history of Cyprus and explains the transformation from the Ottoman rule to the British rule in Cyprus and, after that, the establishment of the Republic of Cyprus is analyzed. After the tensions between the Turkish and Greek Cypriots, the process of actual dividence of the island is explained starting with the 1974 Cyprus Peace Operation; and then, the establishment of the Turkish Republic of Northern Cyprus in 1983 is mentioned as an important turning point. After analyzing the political parties of the Turkish Republic of Northern Cyprus and their main party policies, the perspectives of these parties on the issues which are important for the Turkish Republic of Northern Cyprus are mentioned. These issues can be classified as the European Union, the solution of Cyprus Problem, bilateral relations with the Turkish Republic and Economy. The views of the political parties on these issues are explained with details. The democratic environment and multiple system within the Turkish Cypriot society is especially mentioned. Also; the political parties and the political life in the Greek Cypriot community is explained briefly. In the meantime of the study, it is seen that there is a very active political life in the Turkish Republic of Northern Cyprus and many political views represent themselves under many political ideologies. In Cyprus, where internal and external politics are highly interconnected, the political parties are the institutions which represent this interconnection in a very clear way. VII